Nabízíme k přečtení další brožurku s názvem Svatý zázraků a lásky; život sv. Františka z Pauly, kterou napsal Antonio Castiglione, a kterou před lety vydal tiskový apoštolát A. M. I. M. S....
IV. Zakladatel
Papežské vyšetřování
Životní styl a plno zázraků přitahovalo k Františkovi spousty obdivovatelů nejen z okolních vesnic, ale z celého neapolského království. Lidi dojímala jeho skromnost, půsty, tvrdá práce, dlouhé modlitby a samozřejmost, s kterou konal zázraky. Není divu, že pro lid byl už svatý. Počet jeho následovníků den ode dne rostl. Z počátku život této nové náboženské rodiny neměl žádná pravidla. On sám byl živoucí zákon a jeho následovníci šli v jeho stopách.
Papež Pavel II. se tolik zajímal o toto seskupení, že vyslal do Kalábrie svého vyslance monsignora Baltazara.
Ten se prvně setkal s arcibiskupem v Kosence, kde získal nějaké informace, a potom spolu s jeho pomocníkem se vydal do Pauly. Tento muž, který jej doprovázel, nám také zanechal toto svědectví:
Přišli zrovna, když František sloužil mši. Papežův vyslanec se k němu přiblížil, aby mu políbil ruku. František mu řekl: „Prosím Vás, monsignore, spíše bych Vám měl políbit ruce já.“ S těmito slovy je pozval do své cely. Byl zrovna ledový zimní den. František nechal přinést ohniště, aby se trochu ohřáli. A monsignor šel rovnou k věci: „Františku, je mi znám váš styl života, který chcete přenést i na své následovníky, ale musím vám sdělit, že je moc náročné, aby někdo celý život držel půst. Je tedy nutné tyto zákony změnit. Vám to ovšem nemůžeme zakázat, jestli vám to neubližuje.“ František ho vyslechl v tichosti, pak vzal do rukou žhavé uhlíky a řekl: „Vidíte, monsignore, tomu, kdo miluje Boha, je vše možné.“ Po těchto slovech papežův vyslanec poklekl a políbil Františkův šat. Poté se v rychlosti vrátil k arcibiskupovi, kde mu byla sdělena další svědectví o zázracích svatého Františka. Vše sepsal a s dojatou duší se vrátil do Říma, kde všechny spisy předal papežovi. Ale za krátký čas papež Pavel II. zemřel.
Monsignor se vzdal svých úřadů a zeptal se Františka, jestli by ho mohl přijmout do svého řádu. A tak byl otec Baltazar prvním knězem v řádu svatého Františka. A také mu dost pomáhal po právní stránce, takže nový papež Sixtus IV. brzy uznal nový řád. I neapolský král Ferrante vzal pod ochranu kostel a klášter v Paule.
Zákon
Po oficiálním uznání svého nového řádu, za velké pomoci monsignora Baltazara a otce Bernarda, František prohluboval a upravoval pravidla pro své druhy. Všechny své inspirace nacházel v modlitbách. Františkův řád tak našel své konečné jméno a pravidla. „Řád nepatrných.“ Jejich heslem se stala Ježíšova slova „čiňte pokání“. Hlavní náplní jejich života byla zejména pokora, poslušnost, půst, chudoba a sebetrestání. Někomu by se tato pravidla mohla zdát krutá, ale když se na to podíváme očima, které milují Boha, jde o pravidla velice mírná.
Druhý a třetí řád
Zároveň s prvním řádem založil řád i pro ženy, které toužily po dobrém náboženském životě. První ženský klášter s 21 členkami byl založen v Andujay ve Španělsku. Ale každý křesťan je silou svého křtu povolán ke svatosti. A náš světec tak myslel i na ty, kdo žijí rodinný život, a založil třetí řád, kde i obyčejní lidé měli svá pravidla: ochraňovat druhé od zkaženosti, žít podle evangelia atd. A tak František dosáhl svého cíle šířit co nejvíce evangelium, aby jej mohli následovat všichni lidé ve společnosti, nejen ti za zdmi kláštera.
Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk
15 Kč + poštovné na adrese: A.M.I.M.S. Náměstí 20, Vranov nad Dyjí 671 03, tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com