Nabízíme k přečtení další brožurku s názvem
Stáří, kterou napsal Ladislav Simajchl, a kterou před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S....
Říkají nám také "důchodci", ale to není dobré pojmenování. Závěrečná etapa života je přece víc, než brání a utrácení důchodu. Říkají nám také "senioři" a dělají pro nás celé pořady v rádiu, v televizi, v časopisech. Tohle jméno zavání po nějakýchsi "seňórech"- a to mi líp zní naše české "dědeček", děda, stařeček a babička, babka, stařenka".
Ostatně nejde o jméno, ale o to, jestli se pan tenaten dokáže zbavit svého panování a stane se milým a milovaným dědečkem nebo se scvrkne na zapšklého a protivného dědka. Jestli dokáže zvládnout stáří, vrcholnou životní šanci.
Před časem jsem řekl na sjezdu rodáků: náš Pán mě dal dočkat se stáří.
se slovem stáří se pohotově bratří slovo "moudré" stáří, zralé stáří. Ale také stáří mrzuté, zlostné, zlé panovačné, ošklivé.
Jak tedy dozrát k moudrému stáří?
Je tomu už nějakých třicet let, co se mi dostalo poprvé oslovení, které mi vzalo dech. Před křižovatkou jsem se s autem zařadil do špatného pásu a honem jsem se cpal do toho správného. A tu se ke mně přiblížil mládenec na motorce a volá na mne: "Dědo, jak to jezdíš!" Dědo...od té doby jsem si na tu představu, že jsem už děda trochu zvykl, ale žít tenhle, jak se říká "zralý" věk, to se musím ještě denně stále učit.
Vy jste už někteří také do toho zralého věku dospěli. A vy mladší se k němu každým dnem blížíte. A tak se pojďme podělit o radosti a strasti lidského stárnutí.
Z těch starostí je nejnepříjemnější ubývání sil. Vše jde už pomalu. A ta stálá hra s brýlemi: na něco potřebuji jedny, něco musím číst bez brýlí, ale na jiné musím nasadit druhé- kde jsem je zase nechal ležet? Je to k smíchu- ale víc pro ty kolem.
A pak to stále vyptávání: Co povídáte? Nerozumím!
A ten hmat v prstech: co to dá, než ráno pozapínám všechny knoflíky u šatů- a můj kněžský talár jich má naschvál odshora až k zemi.
Ještě dobře tomu, kdo si tohle trapné vypočítávání, co už nemůže, přísně zakáže. Dovoleno je stavět si před oči jen to, co JEŠTĚ mohu. Dovoleno je připomínat si všechny dobré stránky zralého věku. A kupodivu, jsou také.
Moc dobrá věc je například to, že u všech neduhů se občas objevují i zlepšení. nejde to stále jen dolů, občas to jde i k lepšímu.
v tyto dny spím lépe než minulý týden. Loni jsem nedokázal pokleknout, a teď mi tu kupodivu zase jde. A tak, když je mi zle, mohu se těšit, že bude zase lépe.
Druhá dobrá stránka zralého věku je uvolnění kleští stálého musu. Když můžeme, rádi děláme, ale když nemůžeme- nic nemusíme- nikdo nám to nemůže mít za zlé. Už jsme si své za ta léta život odpracovali.
Třetí dobrou stránkou stáří je, že přináší zmoudření. Udělali jsme mnoho životních zkušeností, za leckterou jsme i mnoho zaplatili, a ty jsou teď naším bohatstvím. Můžeme z něho rozdávat těm, kdo o to stojí.
a tak vidíte, že stáří není jen věk politováníhodný. Je to věk také dobrý. jen stařeckost je ubohá a politováníhodná.
Ale stařeckost, ta může být vlastností kteréhokoliv věku. Stařecký ubožák je ten, kdo už neumí mít radost ze své práce, jako dítě ze hry. Ubožák je ten, kdo se stane stařeckým mrzoutem, hádavě naježeným proti všemu, co nezná, a proti všem, kdo mají jiné názory. Ten, kdo je závistivý a nepřející.
Stáří přijde jednou na všechny. jak se bránit, aby to nebyla tahle ubohá stařeckost, ale zralý a moudrý věk?
Recept je jednoduchý, provedení pracné: musíš se učit zrale a moudře jednat hned od mládí. Stále, denně se tomu musíš učit. Bez námahy, samy od sebe, přijdou jen ty zlé a ošklivé návyky.
Dobrá, chci tedy jednat zrale. V čem ta zralost spočívá? Zrale jedná ten, kdo při všem zvažuje hranice svých možností, kdo ty hranice klidně přijme a počítá s nimi. Ten, kdo je člověk uvážlivý.
A kdo jedná jako člověk moudrý?
Moudrost, to je víc než vzdělanost. Vzdělanec jen ví mnohé o mnohém. Moudrost je víc než chytrost. Chytrák ví jen to, jak všeho využívat ke svému momentálnímu prospěchu. Moudře jedná ten, kdo se z Ježíšova evangelia stále učí jednat laskavě a vlídně. Moudrý je ten, kdo je laskavý. Moudrý je ten, kdo umí všechny události měřit správnou mírou: krtinec nepovažuje za horu, kvůli chvilkové maličkosti se nerozčílí.
Kdo si to pěkně vyjádřil takto:
Za peníze si můžeš obstarat zábavu, ale ne radost a štěstí.
za peníze si můžeš koupit okrasu, ale ne krásu.
Za peníze si můžeš koupit knihy, ale ne moudrost.
Za peníze si můžeš koupit dům, ale nepořídíš si za ně domov.
Za peníze si můžeš koupit léky, ale ne zdraví.
Za peníze si získáš pochlebovače, ale ne přátele.
Za peníze je možno koupit si ženu, ale ne lásku.
za peníze je možné koupit si kříž, ale nelze koupit Krista.
Přeji tedy vám všem- a sobě také- to pravé životní dozrávání, které vede k moudré hlavě a zlatému srdci.
Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk
10 Kč + poštovné na adrese:
A.M.I.M.S. Náměstí 20, Vranov nad Dyjí 671 03, tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com