Nabízíme k přečtení brožurku
Soužití či soužení? aneb milující ušlechtilá duše a bratr osel, kterou napsal P. Marek Dunda a kol. a před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S.....
Jestliže podle rozdělení sv. Františka připustíme, že on mluvil o svém těle a jeho touhách jako o bratru oslu, pak si můžeme dovolit zavést tento jeho pohled na všechny lidi.
Každý z nás má tedy bratra osla. Někdo většího, někdo menšího, někdo starého, někdo mladého, někdo tlustého, někdo hubeného, někdo bílého, někdo černého, někdo v mužském provedení, někdo v ženském provedení, atd.
Co takový náš bratr osel chce? Obecně řečeno: malý výkon, velký příkon a co nejhlasitější provoz. (13) Tak by to bylo, kdybychom nechali bratra osla jen jemu samotnému. Nicméně, když se rozhlédneme kolem sebe, k čemu nás vedou reklamy? Co nejvíc si užít, co nejvíc toho mít, co nejlépe se najíst, co nejméně se nadřít, stručně řečeno, co nejvíc vyjít vstříc bratru oslovi, často až nezdravě.
A tak se stává, že se člověk přejídá, že se žene jenom za tím, aby něco dalšího měl, že pro svého bratra osla buduje stále větší pohodlí (14), vlastně svůj čas, který je tak drahocenný, podřizuje touhám a přáním bratra osla.
A dokonce se u mnohých lidí může postavit rovnítko mezi touhami bratra osla a mezi touhami jich samotných. Nejenom, že to oni sami nerozlišují, ale možná, že by se cítili dotčeni, kdybyste jim to řekli takto naplno, jak to zde píšeme. V celé společnosti postupně začíná převažovat názor, že normální je to, co zde v naší terminologii označujeme jako zaměření POUZE na bratra osla. (15)
(13) Na faře v Jeníkově v severních Čechách jsme zdědili po předchozích obyvatelích starou ledničku. Jen co se zapnula, kolečko elektroměru se výrazně roztočilo a pak to bylo samozřejmě poznat také na platbách za elektřinu. Za to se nám dost často stalo, že potraviny, které jsme do lednice uložily se časem zkazily, protože chladila celkem dost málo. Navíc jsme ji nemohli mít ani v kuchyni, protože její provoz byl tak hlasitý, že u ní nebylo možné nerušeně hovořit. A tak se mezi námi vžil pojem "jeníkovská lednička." Velký příkon, malý výkon, hlasitý provoz. U ledniček je to zřejmé, že dáme přednost přístroji, který bude mít opačné vlastnosti: malý příkon, velký výkon, tichý chod. To, co je však zřejmé u ledniček, nemusí být tolik zřejmé u lidí. Nicméně platí to zcela obdobně a to ještě ve větší míře. Jestliže třeba někdo hledá životního partnera, jistě to nevyhraje, když si najde někoho, kdo je zaměřen na velkou spotřebu, hledá jen nejpohodlnější život a hodně hlasitě o sobě dává vědět. Tak jako u ledniček, i u lidí je vždy lepší malý příkon, velký výkon a tichý chod- to, co bychom oprávněně hledali u druhých, chtějí druzí nalézt u nás. Tedy malý příkon, velký výkon a tichý chod- ale tak funguje přece celé Boží stvoření, "celá příroda"- jen sám člověk vnáší do této harmonie jakýsi opak.
(14) Větší a lépe zařízenější stáj
(15) Sloužíme to, co nám má sloužit? A důsledek?!
Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk
10 Kč + poštovné na adrese:
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.
Náměstí 20,
Vranov nad Dyjí 671 03,
tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com