Zajímavé

Poutníkem naděje: Kritéria naděje (5. kapitola)

zdroj: www.pixabay.com, CCO Nabízíme k přečtení brožurku Poutníkem naděje, kterou napsal P. Martin Sedloň, OMI, kterou před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S....

Asi se mne brzy zeptáš: Jak poznám, že mám v srdci Boží naději? Písmo svaté to popisuje jako stav srdce, v kterém je láska (srov. Řím 5,5), a tedy radost, pokoj, shovívavost, milosrdenství (srov. Gal 5,22 n.), i když tu nejsou žádné důvody, které by tento stav tvého srdce vyvolaly, ba dokonce naopak. Víc ti k tomu asi neřeknu, ale jsem si jist, že až to nastane, bezpečně to poznáš.

K čemu bych přirovnal člověka s falešnou nadějí? Myslím, že k psovi, který štěká a štěká bez rozlišování. Až se uštěká k smrti. Jestli jsi skeptický vůči Církvi, jestli jsi alergický na pomalost Vatikánu nebo máš v debatách sklon nehlásit se k té římské nevěstě, která je někdy trochu slepá, někdy se trochu chromá vláčí dějinami... Nevěřím tvé naději.

Řeknu ti ještě jedno kritérium k tomu, jak poznáš nadpřirozenou naději. Tehdy ti totiž živě a pravdivě znějí slova Ježíše Krista: „Já jsem alfa i omega. První i poslední.“ (srov. Zjev 22,13) To, že on je stejný včera, dnes i na věky... (srov. Žid 13,8)

Bojíš se, jestli tvá naděje nevyvěrá jenom z nějaké iluze? Je to dost možné, ale pravdě bys zatím ještě neuvěřil, nebo by pro tebe byla těžko stravitelná. Jeden trapistický mnich mluví přímo o „milosti iluze“. Nelpi na ničem, i když ti to hodně pomáhá. Nezhruť se, když se najednou ukáže, že jsi šel za iluzí. Hlavně nepřestávej jít dopředu. A uvidíš, že jednou se dokážeš opřít o čirou Boží naději.

To nevadí, že jsi nervózní z toho očekávání, jak to dopadne. To k tomu patří. Ale dej pozor, aby tvá nervozita nepřerostla v zlobu a obviňování. To už by znamenalo, že se z nedostatku naděje dostáváš do pařátů ďábla a stáváš se jeho loutkou.

Taky se mě ptáš, jak se pozná, že máš živou víru, živou naději, živou lásku. Je to, myslím, otázka podobného druhu jako to, jak se pozná, že lezeš po žebříku. A pokud si nedovedeš představit co znamená „lézt po žebříku víry, naděje a lásky“, ptej se po těch, kdo to úspěšně dělají. Dívej se na ně... A pak to prostě zkus sám. Člověče přičiň se a Pán ti pomůže.Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 10 Kč + poštovné na adrese:
A.M.I.M.S. Náměstí 20, Vranov nad Dyjí 671 03, tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com

Poutník nadějeSdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 11. 06. 2022 | 389 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.