Zajímavé

Poutník naděje: Nebezpečí pro naději (8. kapitola)

zdroj: www.pixabay.com, CCO Nabízíme k přečtení brožurku Poutníkem naděje, kterou napsal P. Martin Sedloň, OMI, kterou před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S....

Víš, že už se zas tak často nerozčiluji. Ale přiznám se ti, že se těžko ovládám, když tě zase vidím, jak se beznadějně přehrabuješ a utápíš v tom, jaká si chudinka. A přitom vidím tolik věcí v tvém životě, které jsou hodny tance z vděčnosti a radosti. Nemusíš tu radost zalévat zrovna mnoha lahvemi vína, ale tance by ti trochu neuškodilo.

Na první pohled to vypadá zbožně, když pořád mluvíš o své slabosti a strachu z toho, že nevytrváš až do konce. Zakazuj si zaplétat se do takových myšlenek. Okrádá tě to o naději. A pokud to co nejdříve neproměníš v důvěrné volání k Nebeskému Otci, je to úplně k ničemu. Ježíš se nabídl, že On bude tvou silou. Přemýšlej radši o tom. Věř tomu. A neboj se v jeho síle pustit i do něčeho, co sahá až za horizont tvé jistoty.

Nemysli si, že já se nebojím sám sebe - své slabosti, své nestálosti, své nízkosti. Pomáhá mi, když se neberu moc vážně a k tomu mám vážnou naději v Toho, s kterým nejsou žádné žerty, pokud jde o hřích.

Nemysli si, že neznám ty lákadla, myšlenky a sny, které se tváří, že dodají člověku právě tu pravou naději. Znám to všechno moc dobře. Proto s ještě větší rozhodností, jistotou a důrazem říkám sobě, tobě i ostatním: Nenech se ošálit tím bublinovým světem svých představ. Měj vždycky odvahu mít vedle sebe někoho, kdo se nebojí píchnout do těch nádherných duhových světů vznášejících se v prostoru tvého únikového snění.

Už jsi si všiml, že když dáš průchod své smyslné fantazii, netrvá dlouho a do tvého srdce se vkrade ten zvláštní strach z budoucnosti? Zase se tváříš, jako bys měl právo na beznaděj. V tom je asi tvůj problém, pořád si myslíš, že máš na něco právo.

Vidíš, i farizeům se stalo, že místo s Bohem se dostali do bytostného dialogu se Zákonem. Ne, že by zákony nebyly potřeba, ale chci, abys věděl, že cílem je naučit se ptát přímo Boha, Ducha Svatého. V zákonech nenajdeš živou naději, pomohou ti jen odlišit iluzi od Božího hlasu.

Jestliže nekriticky nasáváš všechno kolem sebe, nediv se, že tě přepadá ten chladný strach z toho, co bude.

Neřekl jsem, že naděje rovná se bezstarostnost, to bys mi špatně rozuměl. Ale nemůžu se už dívat na to, jak tím svým neustálým staráním, kontrolováním a nedůvěřováním místo pokoje a radosti vnášíš nervozitu a otravuješ život všem kolem sebe. Ptáš se mě, jestli je vhodné dívat se v dnešní době na televizi. Řeknu ti, co je vhodné: neztratit opravdovou víru, opravdovou naději, opravdovou lásku.

Už několikrát jsem ti řekl, že tvým problémem číslo jedna je zbytečný strach. Znám to dobře. Ani já nemám v podstatě jiný problém. Mým problémem je strach. Tvým problémem je strach a pan X.Y. na tom není jinak. Proto nás Pán dává dohromady, abychom si vzájemně propichovali pro nás děsivé bubliny představ ve vzduchu. Tak málo stačí, ale sami na to nestačíme. Nezůstávejme sami.

Nediv se, že neustále prožíváš takové výkyvy hladiny sebedůvěry, víry a naděje. Dokud si budeš stále myslet, že všechno stojí na tobě, může se stát, že tě tvůj spasitelský komplex umučí až k úplnému zoufalství.

Normálně se má za to, že opakem naděje je zoufalství, beznaděj, ztráta důvěry, že to a to dopadne dobře. Já bych řekl, že opakem naděje jsou všechny možné druhy strachu. Nech se uzdravovat od těch svých strachů a budeš mít nezlomnou naději.

Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 10 Kč + poštovné na adrese:
A.M.I.M.S. Náměstí 20, Vranov nad Dyjí 671 03, tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com

Poutník naděje

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 14. 07. 2022 | 251 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.