Foto

Pouť po stopách svatého Františka z Assisi - Assisi 3.část

AssisiPo chvílích, které jsme mohli strávit v bazilice svaté Kláry, se vydáváme k místu posledního odpočinku svatého Františka.


Svatý František si přál být pohřben na Pekelném návrší, místě kde bývalo popraviště. Po uložení jeho ostatků v bazilice, se návrší přejmenovalo na Rajský kopec. Celý komplex S. Francesco tvoří dvoupodlažní bazilika – Inferiore (dolní), Superiore (horní) a klášter Sarco Convento.


AssisiAssisi - bazilika svatého FrantiškaAssisi - bazilika svatého FrantiškaZ důvodu velkého množství poutníků, zpřístupnili bratři minorité část svého kláštera, k možnosti konání poutních mší svatých. A tak i mi máme možnost navštívit prostory kláštera, které byli dříve nepřístupny.


Assisi - bazilika svatého FrantiškaAssisi - bazilika svatého Františka - klášterAssisi - bazilika svatého Františka - klášterAssisi - bazilika svatého Františka - klášterKřížová chodba a rajský dvůr papeže Sista IV.:Assisi - bazilika svatého Františka - klášterAssisi - bazilika svatého Františka - klášterAssisi - bazilika svatého Františka - klášterKaple, kde jsme měli mši svatou, byla zdobena freskami ze života svatého Františka a svaté Kláry.Assisi - bazilika svatého Františka - klášter - kapleAssisi - bazilika svatého Františka - klášter - kapleAssisi - bazilika svatého Františka - klášter - kapleAssisi - bazilika svatého Františka - klášter - kapleAssisi - bazilika svatého Františka - klášter - kapleAssisi - bazilika svatého Františka - klášter - kapleJedna z fresek znázorňuje událost ze života sv.Kláry, která mě oslovila a byla důvodem, proč jsem si jí vybrala za svoji biřmovací patronku. Byla to její víra a důvěra k Nejsvětější svátosti, s kterou se postavila proti Saracénům.

Takto je událost popsána v životopise sv.Kláry od Tomáše Celena:

Když se jednou nepřátelé ve své divokosti vrhli na Assisi, na město, které Pán zvlášť miloval, a když se vojska již blížila k městským hradbám, vtrhli Saracéni u sv.Damiána až do kláštera panen. Ty zmíraly úzkostí, jejich hlas se třásl a strachem a nářky došly až k Matce, která ležela nemocná. Klára zůstala klidná. Nechala se zanést ke dveřím a položit před nepřátele. Před sebe nechala postavit stříbrnou skříňku, uvnitř vykládanou slonovinou, v níž bylo zbožně uctíváno tělo Nejsvětějšího.
Když se v modlitbě zcela svěřila Kristu, ihned byla opovážlivosti útočníků položena zábrana a oni uprchli přes zdi, na které vylezli. Museli ustoupit moci modlitby.


Klářina modlitba zachránila nejen klášter, ale i město.


Assisi - bazilika svatého Františka - klášter - kaplePo mši svaté, nadešel čas k návštěvě hrobu svatého Františka, který se nachází v kryptě baziliky Inferiore.Assisi - bazilika svatého FrantiškaAssisi - bazilika svatého FrantiškaAssisi - bazilika svatého FrantiškaOstatky svatého Františka jsou umístěny v kamenné urně za oltářem. Kolem jeho hrobu ve čtyřech výklencích se nacházejí hroby druhů sv.Františka - bratra Rufina, Angela, Massea a Leona. Máme možnost nejen setrvat v tiché modlitbě, ale můžeme své prosby vhodit do urny k tomu určené.


Assisi - bazilika svatého FrantiškaAssisi - bazilika svatého Františka

Svatý Františku, oroduj za nás.Bočním venkovním schodištěm vcházíme z baziliky Inferiore do baziliky Superiore. Naskýtá se nám pohled na rajský dvůr, tentokrát ze shora:


Assisi - bazilika svatého Františka - klášterAssisi - bazilika svatého Františka - klášterObě baziliky jsou zdobeny nádhernými freskami. Pár snímků z vrchní baziliky:Assisi - bazilika svatého Františka - interiérAssisi - bazilika svatého Františka - interiérAssisi - bazilika svatého Františka - interiérPohled na baziliku a její okolí z vrchního náměstí:Assisi - bazilika svatého FrantiškaAssisi - bazilika svatého FrantiškaAssisi - bazilika svatého FrantiškaČas rychle utíká. Ten náš, určený k návštěvě Assisi, se blíží ke konci. Vracíme se tedy k našemu autobusu. Středověké městečko se svými úzkými uličkami působí jedinečnou atmosférou.


Assisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisi - městoAssisiAssisiAssisi - městoAssisi opouštíme bránou - Porta Nuova.Assisi - bránaAssisi - bránaJsem moc vděčná za chvíle, které jsem zde mohla strávit. Splnil se mi můj sen - navštívila hrob své biřmovací patronky. Do autobusu nasedám s předsevzetím - když Bůh zavolá nebát se ho následovat, neohlížet se zpět, nebát se být i v dnešní době radikální a plně důvěřovat v Eucharistii.


AssisiAssisi

"Já jsem světlo světa, kdo mě následuje, nebude chodit ve tmě, ale bude mít světlo života." Jan 8,12

Sdílet

| Autor: Marie Kopřivová | Vydáno dne 04. 11. 2019 | 1384 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.