Zajímavé

Papež: Být součástí společenství je dar, ne samozřejmost!

děti, zdroj: www.pixabay.com, CCO "Mladí lidé s křídly, aby mohli létat, snít, tvořit, a s kořeny, aby mohli přijímat moudrost, kterou jim starší lidé dávají." Na setkání s Týmy mladých Equipes Notre Dame se papež zamyslel nad třemi částmi, která tvoří název skupiny: tým, Naše Paní a mladí lidé. Setkání se konalo v sobotu 6. srpna ve Vatikánu...

V sobotu ráno přijal papež František na audienci ve Vatikánu mladé členy katolického hnutí Equipes Notre Dame. Papež začal slovy: "Chtěli jste z mých úst slyšet, že svatá Matka církev miluje každého z vás a počítá s ním. A je to tak! Církev miluje to, co miloval Ježíš." A řekl, že by se rád trochu zamyslel nad třemi slovy, která tvoří název skupiny: tým, Naše Paní a mládež.

Tým

"Prožíváte zkušenost týmu, skupiny," řekl papež. "To je dar, ne samozřejmost! Být součástí společenství, rodiny rodin, které předávají žitou víru, je velký dar! Nikdo nemůže říci: "Zachraňuji se sám." Všichni jsme ve vztahu, abychom se naučili být týmem. Bůh chtěl vstoupit do této dynamiky vztahů a přitahuje nás k sobě ve společenství, dává našemu životu plný smysl identity a sounáležitosti."

"Nebojte se otevřít, riskovat a nebojte se druhých."


Papež připomněl, že zneužívání, lži a zrada sice existují, ale problémem není bránit se před druhými, nýbrž je třeba se starat o oběti. "V této virtuální době a následné osamělosti, do které se mnozí vaši vrstevníci dostávají, jste se rozhodli růst jako tým. Jděte vpřed, stavte mosty, hrajte jako tým!"Naše Paní


Druhou částí názvu skupiny je "Naše Paní" (Panna Maria, pozn. red.). "Jak čteme v preambuli stanov," řekl papež, "jste mladí lidé, kteří se 'vyznačují silnou úctou k Panně Marii a následnou touhou po tom, abyste podle jejího příkladu a pod její mateřskou ochranou pochopili Mariino výsadní místo v tajemství Krista a spásy'. A je to tak!"

"Když člověk přijme do svého života Marii, Matku, nikdy neztratí střed, kterým je Pán. Protože Maria nikdy neukazuje na sebe, ale na Ježíše a na své bratry a sestry."


"Povzbuzuji vás všechny, abyste žili v každodenním zasvěcení Panně Marii, a ona vám pomůže růst jako tým a sdílet přijaté dary v duchu dialogu a vzájemného přijetí."

Mladí lidé


"Budoucnost patří mladým. Ale - pozor! - mladí lidé mají dvě charakteristiky: mladí lidé s křídly a mladí lidé s kořeny. Mladí lidé s křídly, aby mohli létat, snít, tvořit, a s kořeny, aby mohli přijímat moudrost, kterou jim starší lidé dávají."


František všem připomněl, aby si položili otázku: "Jaká jsou má křídla? Obrací se můj pohled dolů, ohýbá se do sebe, nebo se umím dívat vzhůru, k obzoru? Mám v srdci plno snů, projektů, velkých tužeb, nebo plno výčitek, negativních myšlenek, odsudků a předsudků?" A s odkazem na kořeny: "Jak jsou na tom mé kořeny? Myslím si, že svět začíná mnou, nebo se cítím být součástí velké řeky, která urazila dlouhou cestu? Pokud mám to štěstí, že mám ještě prarodiče, jaký k nim mám vztah? Mluvím s nimi? Poslouchám je? Požádám je někdy, aby mi řekli něco důležitého ze svého života? Vážím si jejich moudrosti?"

Nakonec Svatý otec pozdravil přítomné dospělé, manželské páry a kněžské asistenty: "Pro přítomné mladé lidi jste svědky ve své pokoře a prostotě. Svědci lásky ke Kristu a církvi, svědci naslouchání a dialogu, svědci nezištné a velkorysé služby, svědci modlitby."zdroj: autorka: Jane Nogara, www.radiovaticana.cz, článek naleznete zde., 7. srpna 2022,

papež, zdroj: www.pixabay.com

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 07. 08. 2022 | 70 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.