Zajímavé

o. Marek Dunda: Rozbité se vyhodí?

Zdroj: pixabay.com, CCO Nabízíme pár řádků k zamyšlení...













Papež František opakuje, že žijeme v době skartační. Často tuto svou myšlenku vysvětluje: dřív bylo běžné, že když se něco rozbilo, například boty, pračka, židle, hledalo se řešení, jak to spravit. A vždy byl někdo, kdo to uměl a kdo to opravil. Mělo to ten dopad, že jsme si všeho vážili mnohem víc a také s tím podle toho zacházeli. V dnešní době, kdy "na to máme", se už moc nezdržujeme opravováním. Něco se pokazí, tak to vyhodím a pořídím si místo toho něco nového. Tento přístup vede ke změně mentality smýšlení: nemusím si ničeho moc vážit, mohu se vším zacházet, jako by to bylo na jedno použití, vždyť si zase pořídím další. Toto smýšlení vede k plýtvání a pak i k hromadění odpadů, a to se stále více stává problémem. Horší však je, že se tento skartační postoj vkrádá i do mezilidských vztahů a na lidi samotné.

Jak? Ve vztahu dojde k nedorozumění a pod vlivem této skartační mentality se už ti dva nesnaží nalézt řešení v odpuštění, smíření, v překonání krizového období, ale volí cestu rozchodu a navázáni nového vztahu, který však potrvá jen do nejbližšího vážnějšího problému. To nese s sebou spoustu zranění a bolestných proher.

ještě horší je skartační pohled na člověka samotného. Z tohoto úhlu pohledu totiž ten, kdo je nemocný nebo starý a neprodukuje pro společnost žádné vyčíslitelné hodnoty, se stává adeptem na skartování. Přestože nás stále ještě trochu drží smýšlení v duchu křesťanských kořenů, které máme v sobě, totiž že si vážíme každého člověka, každého lidského života, i tehdy, když je neproduktivní, tak přece i nás skartační smýšlení do jisté míry ovlivňuje. Papež opakovaně burcuje proti této skartační mentalitě. A není divu, vždyť pokud bychom vše jen krátce použili a pak odhodili, nedá se to takto dělat do nekonečna.

A navíc, každý z nás jednou zestárneme a... V tomto směru mě právě silně oslovilo tvrzení faráře z orlického Neratova Mons. P. Josefa Suchára: "Nikdy není pozdě začít opravovat věci, které se rozbily."

Těmito řádky chci povzbudit, abychom se v tomto duchu zamysleli alespoň nad pochroumanými vztahy, o kterých dennodenně slyším a které se neřeší, ale řešit by se mohly. Vždyť Bůh je ochoten napomáhat těm, kteří se v jeho duchu snaží o znovu-sblížení a sjednocení.

rodina, zdroj: www.pixabay.com


zdroj: Vranovský zpravodaj č. 2/2022. auto: P. Marek Dunda- farář vranovský

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 21. 08. 2022 | 509 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.