Liturgický rok

Křest Páně

pouť Stálky 2013 Pán Ježíš vstupuje do Jordánu a nechává se pokřtít.
Nabízím zamyšlení o.Jana k tomuto dni.


Křest Páně

Při čtení dnešního úryvku jsem si vzpomněl na jednoho člověka, který se ptal: „Kdy se stává člověk křesťanem?
Při obřadu křtu, o kterém jako nemluvně ani neví? Nebo až když vyroste, seznámí se s křesťanstvím a naučí se modlit? Nebo, jak říkají některé letniční církve, až po přijetí Ducha svatého?“ To je zajímavá otázka. Jak na ni odpovědět?

Můžeme říci, že od křtu patříme Kristu, který nás přijal za vlastní a jsme tedy křesťané.
Ale víra je vztah. A ve vztahu záleží na postoji obou partnerů. Abychom nebyli jen poloviční křesťané přijatí Kristem, je potřeba pro plné prožívání křesťanského života přijmout Krista i z naší strany. A to není snadný úkol.


Dítě v kostele

V dětství jsme s úkoly odkázáni na pomoc rodičů. Při křtu rodiče a kmotři slibují před Bohem, že svěřené děti přivedou k víře. To znamená k poznání a přijetí Ježíše Krista, Božího Syna a Spasitele. To je snad největší úkol, jaký na sebe může člověk na světě vzít.
A jednoho dne z tohoto slibu bude každý skládat účty. A bude veliký rozdíl, jestli pak bude moci říci: „Pane, udělal jsem/udělala jsem, pro víru svých dětí všechno, co bylo v mých silách.“
Nebo bude muset přiznat: „Čas utekl a já jsem pro víru a spásu dětí, které mi byly svěřeny, neudělal/neudělala, co bylo potřeba. Přivedli jsme děti do světa hříchu a smrti a neukázali jim cestu k odpuštění a věčnému životu.“ To by bylo velice smutné zjištění.

Co dělat pro to, abychom si jednou nemuseli vyčítat, že jsme nesplnili poslání, ke kterému jsme se před Bohem zavázali?


Dítě v kostele

Pokud máme někoho vyučovat ve víře, sami ji musíme žít. Být křesťanem znamená patřit Kristu, a to nejen na papíře.

Jeden člověk slyšel tuto výtku a obhajoval se: „Buďte rád, že chodím na mši aspoň v neděli.“ A dostal odpověď: „Týden má 168 hodin. Je hezké, když jednu věnujete Bohu, ale co těch 167? A za rok je to 52 hodin z 8736. Myslíte, že to stačí?“ Jít jednou za týden do kostela nestačí.

Je potřeba žít s Kristem a pro Krista každý den, každou minutu svého života. Ne vždy se nám to daří.
Jeden podnikatel říkal: „Víte pane faráři, já nemám na kostel čas, ale přispěji nějaké peníze, tak se za mě pomodlete.“ A kněz mu odpověděl: „Co je platné dítěti množství hraček, když si nemůže hrát s rodiči? Jak pomůže důchodci hromada pohlednic, když si nemůže povykládat se svými dětmi či vnoučaty?
To nejcennější na vztahu je být spolu. A to platí i pro vztah víry. Bůh, víc než naše dobré skutky, chce nás.“


Hrajeme si

Přebývat s Bohem, mluvit s ním o všem, co prožíváme, radovat se i plakat v jeho blízkosti. To je víra. Věřit, znamená, žít s vědomím, že Pán je tady a má o mě zájem, protože mě miluje. Raduje se z každé chvilky, kterou mu dám, z každé myšlenky a slůvka, které mu věnuji. To je křesťanství.

Takto když budeme žít, budeme dobře vychovávat sebe i své děti, budeme povzbuzením pro věřící a inspirací pro ty, kdo ještě Boha a Ježíše neznají.

Není to snadné. Ale jsme tady pro to, abychom se to naučili. V tom je podstata křesťanství. Poznat skrze Krista Boha, prožívat víru v něho jako živý vztah, a tak se připravit na věčnost. Prosme při dnešní mši svaté, ať se tak v našich životech stane. Amen.Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 14. 01. 2020 | 971 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.