Zajímavé

Kdo odpouští, prožije osvobození

květina, zdroj: www.pixabay.com, CC0 Creative Commons Volné Zkušenosti ze služby odpuštění ve Rwandě...Odpuštění a smíření jsou velké záležitosti tohoto kněze z Rwandy, země, kde ještě lidé trpí na následky genocidy z roku 1994: biskup ho určil pro službu smíření....

Máme ve Rwandě nepředstavitelnou potřebu ochoty k odpuštění a modlitby za smíření. Moje služba má k tomu poskytovat pomoc. Prožívám to na mojí faře. Někteří sice prosí o odpuštění povrchně, ale nikdy ne v přímém kontaktu s rodinnými příslušníky zavražděného. Tady jde o zprostředkování takového kontaktu. A když vrah uslyší z úst syna nebo matky oběti "Odpouštím ti!", dochází k pravému odpuštění.

Zvláště obtížná je situace všude tam, kde byly vyvražděny celé rodiny. Pak není nikoho, kdo by mohl pachatele oslovit: "odpouštím ti." Právě toto ujištění však vrah potřebuje, aby se mohl vrátit do normálního života. Většina z nich to neví. Proto máme ve farnosti po genocidě problém, když někteří říkají: "Musíme se postarat o to, aby nepřežil žádný svědek mnoha vražd, které se zde udály." Tak však žili ti, kteří genocidu přečkali, v trvalém ohrožení života. Proto jsem se to pokusil ve svých kázáních objasnit. Svědkové vražd jsou pro vrahy velmi drahocenní. Potřebujete lidi, kteří by vám mohli říct: "Odpouštím ti!"

Bohu díky, lidé to začínají pomalu chápat. Odpuštění působí osvobozujícím způsobem na toho, komu je adresováno a toho, kým je vysloveno. Je důležité, aby to všichni věděli: Kdo odpouští, prožívá osvobození. Sám jsem to hluboce prožil. Když jsem totiž odpustil vrahům své matky, tomu, který dal rozkaz k vraždění, opravdu opustil, platím za jejich děti náklady na studium. Prožil jsem tuto zkušenost. Tak je mi jasné: Teprve, když člověk ze srdce odpustí, je modlitba opravdová.

Často mi lidé říkají: Nejdříve mě musí požádat o odpuštění ten, kdo mě urazil, a pak mu odpustím. Na to odpovídám: "Nikoliv, nejdříve musíš odpustit." To je každopádně moje zkušenost. Vůle k odpuštění, dříve nebo později. Na tomto místě je důležité uvést: Když se mě někdo ptá: "Odkud přišla síla k odpuštění, ze srdce?", moje odpověď zní: "Nikoliv. Jedná se o rozhodnutí. Odpuštění má svůj počátek v hlavě." Neboť kde je vůle k odpuštění, tam se tajemně otevírá prostor, ve kterém viník může prosit ze srdce o odpuštění- přirozeně i ve svátosti pokání. Neboť akt smíření se nekoná jen v lidské rovině. Vždy zde působí Bůh. On to je, kdo daruje odpuštění. On je dárce tohoto dokonalého daru.

Napadá mě příběh jednoho katolického manželského páru z USA. Jedna žena opustila svého muže a odešla za jiným. Manžel byl zoufalý. Dvanáct let zůstal sám, rozhodnutý, že s touto ženou již nechce nic mít.

Před nějakou dobou jsem měl v místě, kde bydlí, bohoslužbu uzdravení. Oba byli nezávisle na sobě přítomní. Kázal jsem při této příležitosti o odpuštění. A Pán způsobil zázrak. Ten večer obdržel dotyčný pán milost odpustit ze srdce své ženě. A krátce nato se stal další zázrak. Jeho žena prošla zástupem přítomných k němu a prosila a odpuštění. Není možno popsat, co se zde odehrálo: byl to zázrak, že byli oba přítomni na tomto večeru a že byli pohnuti k lítosti a jeden druhého v tom množství lidí našel. Každopádně ten večer se odehrál zázrak odpuštění. Dvanáct let stará rána byla rázem zahojena.

Kde se ze srdce odpouští, všechny problémy se vyřeší. Je však třeba všechno vidět také realisticky. Vždy je nezbytná Boží pomoc. I když totiž dnes udělám hrdinské rozhodnutí odpustit tomu druhému, zítra nebo pozítří to může být znovu problém. Potřebujeme k tomu dokonalý Boží dar. A o ten musíme prosit.

A ještě něco patří k realistickému ocenění situace: My všichni stále potřebujeme odpuštění. Nejsme žádní světci a prožíváme okamžiky, kdy druhého urážíme nebo zraňujeme. A proto je třeba stále znovu odpuštění. Křesťané jsou k tomu obzvláště způsobilí, vykonat tento akt, neboť se mohou spolehnout na to, že Ježíš sám zasáhne. Proto řekl Ježíš Petrovi, že musíme odpouštět nikoliv sedmkrát, ale sedmdesátsedmkrát. Ať je křivda jakkoliv veliká, Ježíš je vždy s námi.

zdroj: www.pixabay.com, CCO


Zdroj: Vision 2000- 1/2011, překlad Lubomír Štula

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 28. 11. 2022 | 620 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.