Liturgický rok

Adventní čas

adventní věnec Adventní čas nám dává možnost ztišit se před Pánem a být plný očekávání.
Nabízím promluvu z 2.adventní neděle.(Lk 3,1-6)


adventní věnec


...Když se řekne poušť, představíme si většinou rovnou, mírně zvlněnou písečnou pláň. Ale poušť ve Svaté zemi je plná vysokých kopců a hlubokých proláklin. Není to žádná rovinka vybízející k pohodlné procházce, ale nehostinná pustina, kterou se dá projít jen s vypětím všech sil.

A tato poušť je symbolem lidského života, který se jí někdy podobá. I v lidském životě jsou vrcholy a propasti. Jednou jsme nahoře, pak zase dole. Vést život plný zvratů je náročné a vysilující.

A pomáhat lidem, kteří takový život vedou je ještě náročnější. Nikdy nevíte, v jakém rozpoložení je zastihnete a jak se k vaší pomoci postaví. Své o tom ví mnozí rodiče, kteří se potýkají s malými i dospívajícími dětmi. Jak by byli rádi, kdyby se jejich děti zklidnily a dalo se s nimi rozumně promluvit.

A takové přání můžeme přisoudit i Bohu, který pozoruje náš život. Vidí, jak jsme jeden den zbožní, ale druhý den už na něho nemyslíme. Vidí, že když něco potřebujeme, tak si na něj čas uděláme. Ale když se nám daří lépe, obrátíme se k němu zády. Vrcholy zbožnosti se střídají s propastnou bezbožností.

I proto zaznívá prorocká výzva: „Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí ať je zasypáno, každá hora a každý pahorek srovnán...“

Nebuďte náhle přehnaně zbožní, když něco potřebujete, ani nezapomínejte na Boha, když se vám vede lépe. Přebývejte s ním každý den jako s milující a milovanou bytostí, jako s přítelem, v jehož blízkosti vám je dobře. Povídejte si s ním, probírejte život, hledejte inspiraci. Bez náhlých rozchodů a okázalých kajících návratů. Ty se někdy na počátku vztahu vyskytují, ale časem mají přerůst ve věrnost a každodenní blízkost. Ta je pro nás nesmírně důležitá. Proč? Protože nás činí krásnými lidmi.

Hezky o tom hovořil jeden fotograf při povídání o focení hvězdné oblohy. Říkal: „Člověk se musí v noci vypravit na opuštěné osamělé místo, kde ho neruší světla světa a tam pokorně čekat na příhodný okamžik, kdy se rozestoupí oblaka. A když se ve správnou chvíli zmáčkne spoušť, krása nebe se zaznamená na snímač přístroje. A čím je snímač citlivější, tím více nebeské krásy pojme.“ Je to hezký obraz.

I duše člověka byla stvořena proto, aby se v ní zrcadlila krása Boží a krása nebe. Aby tomu tak bylo, je potřeba se k Bohu a k nebi nasměrovat a v příhodný okamžik mít připravené srdce. A to se snadněji podaří tomu, kdo věrně žije v Boží blízkosti.
Kdo je denně připraven, ten nepromešká vzácné chvíle kdy Bůh odhaluje svoji tvář, kdy nás proměňuje, činí krásnými, dává nám odvahu a sílu k dobrému životu...2016


P.Jan RichterSdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 12. 12. 2018 | 1343 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.