Nabízíme k přečtení další brožurku s názvem
Povídání o křtu, kterou napsal Ladislav Simajchl, a vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S.....
6. Kmotrovství
Bylo to docela pokojné nedělní odpoledne v rodině Novákových. Pokojné a sváteční - vždyť včera v sobotu se dověděli, že nejstarší dceři se narodil zdravý chlapeček a gratulovali si navzájem k novým titulům: patnáctiletý Jirka je teď strýc, mladší Jana teta, maminka je babička, otec je dědeček.
Ale pak to přišlo: přihnal se zeť, novopečený otec, vysvátkovaný jako když říkal o ruku Milady, a spustil: "Přicházím tě, Jirko, požádat, abys byl kmotrem našeho Petra." - Jirkovi to vzalo dech: "Vždyť na to jsem ještě moc mladý!" - "Ale za kmotry se mají vybírat mladí lidé," řekla Jana. "K jakému užitku je rodičům a dítěti starý kmotr, který je pak už nemocný nebo mrtvý, když by ho křtěnec potřeboval. Tak jsme se to učili v náboženství."
Tatínek měl také pochybnosti: "Strýc Karel jistě počítá, že bude kmotrem on. Urazí se, když ho nepozvete. Co na tom, že nechodí do kostela. Však kmotr je stejně potřebný právě jen na tu chvíli při křtu, potom při prvním svatém přijímání a při biřmování -jinak není na nic."
Ale novopečený otec se nedal: "Kdepak, to my právě chceme pro našeho Petříčka kmotra pořádného, který by mu na něco byl, který by mu byl dobrým starším přítelem a rádcem. A k tobě, Jirko, máme důvěru, že zůstaneš své víře věrný a že si z tebe náš Petr bude moci brát příklad. Máme k tobě důvěru, a proto tě žádám za kmotra."
Jirka očividně povyrostl: "Když myslíš, tak já to beru. Však on mě náš pan farář na kmotra vyškolí."
A pan farář ho vyškolil: Kmotr - to je z latinského compater = spolu otec. Vzniká tu nový druh příbuzenství - duchovního. Kmotr přejímá za dítě záruku:
- Že o ně bude pečovat, bude mu otcem, kdyby ztratilo rodiče.
- Že bude rodičům pomáhat při jeho výchově.
- Že se bude s dítětem stýkat, aby se spřátelili, aby mu mohl být důvěrníkem a rádcem.
- Že bude spolu s rodiči pečovat o nedělní účast na bohoslužbách, o náležitou přípravu dítěte na první svaté přijímání a na biřmování.
Ano, kmotr patří do rodiny křtěnce: rodiče k němu mají mít důvěru, dítě přátelství. Když tě někdo požádá za kmotra, znamená to, že si tě ze všech známých nejvíce cení. - Tak pan farář v nejbližší promluvě k farní mládeži školil Jirku a ostatní mládež farnosti. Tak se dívá církev na smysl a úkol kmotrovství.
Za mého dětství - před půl stoletím - se kmotrovství považovalo jen za čestnou službu při křtu. "Podržet dítě na rukou," říkalo se funkci kmotra.
Když jsem se jako malý školáček dověděl při vyučování náboženství o křestních kmotrech, byl jsem udiven. Nikdo takový se v mém životě nevyskytoval. Tatínka jsem neznal, ten přišel o život při neštěstí v cihelně, když mi byly tři roky. Žili jsme sami, - tři malé děti - s maminkou, a tak mě vyhlídka na muže - skoro jako tatínka, - jak říkal pan farář ve škole, naplnila dychtivou nadějí: "Mami, mám já kmotříčka?" - "Ty máš kmotřenku," řekla maminka, - a když jsem dorážel, že ji chci poznat, šli jsme ji v neděli odpoledne navštívit. Seděla, bělovlasá stařenka, v křesle a mile se na mne usmívala: "Ty jsi můj šestadvacátý stupínek do nebe," řekla mi. "Tolika rodičům jsem posloužila při křtu a podržela jejich dítě na rukou." Dostal jsem jablko a šli jsme domů.
Jak by bylo mé mamince tenkrát pomohlo správné chápání kmotrovství tak, jak to církev mínila, když kmotrovství zavedla.
Ale protože se to zúžilo na to "podržení na rukou" a dárek, nenacházeli chudí lidé, kdo by byl ochoten jít jejich dětem za kmotra. V mnoha chudších farnostech dělal všem chlapečkům kmotra kostelník a kmotřenku farní hospodyně.
Dnes už kmotrovství nebereme jako formalitu, ale potíž s vyhledáváním dobrého kmotra se tím spíš zvětšila. Nemá každý v rodině šikovného Jirku. Mladší než 14 let by kmotři být neměli - u nich ještě nelze odhadnout, co z nich bude.
A tak je většinou nutno se ohlížet mimo okruh příbuzných: v neděli po těch, co jdou ke svatému přijímání. Kmotr je vlastně zástupce místní církve farní rodiny.
Je také věcí dobré farnosti, aby své členy tak vychovávala, aby v ní byli dobří kmotři a kmotřenky. Takoví, kteří vědí jak dobrá věc je být dobrým kmotrem. Když při křtu spolu s rodiči vyznají svou víru a slavnostním podpisem do matriky pokřtěných stvrdí svůj závazek, že tím přejímají duchovní spoluotcovství a spolumateřství, že je to závazek nejen na papíře - ale svaté pouto na celý život a převýborná pomoc rodičům při výchově dětí.
Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 10 Kč + poštovné na adrese:
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.
Náměstí 20,
Vranov nad Dyjí 671 03,
tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com