Nabízíme k přečtení další brožurku s názvem
Povídání o křtu, kterou napsal Ladislav Simajchl, a vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S.....
1. Svátosti v životě manželů
Krásná epištola se předčítá snoubencům při církevních oddavkách: jaká je podoba pravé lásky:
"Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale neměl přitom lásku, jsem jako zvučící kov a řinčící zvon. Kdybych měl dar promlouvat z vnuknutí, rozuměl všem tajemstvím, ovládal všechno, co se může vědět, a víru měl v největší míře, takže bych hory přenášel, ale neměl lásku, nejsem nic. A kdybych rozdal v almužnách všechno, co mám, a pro druhého do ohně skočil, ale neměl při tom lásku, nic mi to neprospěje. Láska je shovívavá, dobrosrdečná, láska nezávidí, láska se nevychloubá, nenadýmá, nedělá, co se nepatří, nemyslí jen a jen na sebe, nerozčiluje se, zapomíná, když jí někdo ublíží, má zármutek, když se dělá něco špatného, ale raduje se, když lidé žijí podle pravdy. Všechno omlouvá, všemu věří, nikdy nad nikým nezoufá, všechno vydrží. Láska nikdy nepřestává." (1 Kor 13,1-8a)
Je to text překrásný, ale často jej čítávám s rozpaky. To když vím, že ti dva přede mnou jej asi slyší poprvé v životě.
Co pomůže nevěstě sličný závoj, co pomůže ženichovi elegantní motýl, co pomůže oběma dojemný svatební obřad, když za chvilku svatební roucha svléknou, gratulační řeči doznějí a oni půjdou manželstvím dál takoví, jací jsou, jak se pro manželství vychovali nebo nevychovali.
Zeptejte se mužů, kteří byli na vojně, jestli z nich udělalo vojáky už oblečení uniformy. Řeknou vám kdepak, až mnoho cvičení a dřiny. Zeptejte se kohokoliv - a každý vám poví, jak se léta muset připravovat pro svou profesí, pro své povolání.
Jen v manželství jako by neplatilo, že je třeba se pro život ve dvou také vyučit, také vychovat. Nezralí chlapci si berou nezralá děvčata. Jaký div, že pak místo manželského soužití svedou jen jakési manželské soužení.
Na ženění, na vdávání, by měli začít pomýšlet až ti, kdo dokážou Pavlovu teorii o lásce udělat svou životní praxí, součástí své povahy. Křesťanství však osobní zralost nejen vyžaduje, ono nám nabízí i pomoc k jejímu dosažení. Je tu Ježíš - Učitel, který ve svátostech církve vede křesťana celým životem:
1) Při narození dítěte podává církev pomocnou ruku rodičům.
Školí je v základních vychovatelských zásadách, aby křestní milost ve svých dětech uchovali, aby se jim dařila výchova v dobrého člověka. Nabízí jim radu a pomoc, aby uměli děti vést k první účasti na svátostech, aby je uměli seznámit s krásami křesťanství. Kněz rád rodiče uvítá, když se přijdou poradit o náboženské výchově dětí. Zkuste to!
2) Každou neděli svolává církev všechny na společné bohoslužby, do této školy lásky. Vy víte, co tu získáváte, proto jste tu i dnes.
3) Kolik příležitosti k duchovnímu vedení je ve svátosti smíření, ve zpovědnici. Zde můžeme zblízka zahlédnout tvář Krista milosrdného, když nám říká: Jdi v pokoji, tvé hříchy jsou smazány. Jdi a už nehřeš ! Zde můžeme poznat podobu Ježíše - Učitele: Chceš-li být mým učedníkem, pojď a dělej to také tak.
4) Je tu nabídka mládeži k přípravě do života před biřmováním. Nabídka pomoci k překonání bouří puberty, vyspívání tělesného i duchovního. Na kolika mladých ženáčích a paničkách visí ještě zbytky pubertální nezralosti, doslova dětinství!
5) A pak je tu nabídka církve, že pomůže připravit mladé lidi pro manželství. Tato příprava má tří stupně.
První část je výchova osobnosti a děje se, jak už zmíněno, každou neděli při naslouchání slovu Božímu a v osobní odpovědi na ně: jak já se zařídím podle toho, co jsem tu slyšel. Individuálně se řeší vyladění povahy a charakteru v klidu a tichu zpovědnice, kde je možno vést mladého člověka od měsíce k měsíci. Využíváte těch možností, vy mladí?
Druhý stupeň vedení k zralému manželství má svůj čas, když mladí lidé naváží známost. Ted mají zajít za svým knězem a říct: Otče, máme známost, raďte, jak si vyzkoušet, jestli se k sobě hodíme. Raďte, jak známosti využít k zaučení do života ve dvou.
Třetí stupeň manželské přípravy se koná bezprostředně před svatbou. To je vlastní školení na manžele. Měli by si na to mladí rezervovat čas, aby mohli vícekrát kněze navštívit, vyslechnout, na jakých chybách ztroskotali jiní před nimi, čeho se mají vyvarovat, co a jak dělat.
6) I na případy mimořádné Boží láska pamatovala. Pro nemocného má nabídku svátostné posily, duchovního léku, aby snadněji zvládl a přemohl síly rozpadu.
Tolikerou pomoc církev nabízí, aby mladý člověk mohl dozrát v dospělou osobnost, tolikerou pomoc ve všech životních situacích.
Možná by mi teď někdo z vás, kdo má smysl pro důkladnost, připomněl: "Ještě o pohřbu ses nezmínil - hezký funus to je přece také služba církve." Je, zajisté, ale já měl na mysli teď umění hezky žít. Hezky žít, to je víc, než hezký pohřeb.
A tak vás, děti, mládeži, i vás, dospělé děti Boží, zvu do školy Božího království: Využívejte svátostí, prostředků církve k zvládnutí umění krásného života. Života načas i navěky.
Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 10 Kč + poštovné na adrese:
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.
Náměstí 20,
Vranov nad Dyjí 671 03,
tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com