Zajímavé

Do akce jde Titus ( 26. kapitola - 28. kapitola)

obrázek, zdroj: www.pixabay.com, CCO (Volná licence) Nabízíme další kapitolu z brožurky Do akce jde Titus!, kterou napsal Jozef Luscoň a vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S........













26. Zápas o kříže a víru
Strašná válka skončila v květnu 1945, trápení ale pokračovalo. Lidská srdce byla dlouhou dobu zatavená ve zlobě, ta se nedá jen tak lehko z člověka vyhnat. Už jednání některých vojáků Rudé armády dávalo tušit, že přichází nová kultura bohatá na násilí. Duchovenstvo, podnikatelé, živnostníci, ale i běžní lidé cítili, že vítězové donesou svoje móresy. Nemýlili se.
Měnily se politické větry a tehdy se vždycky najdou lidé, kteří je využijí pro svůj prospěch. Bylo tomu tak i teď. Ti bezpáteřní se přesunuli od fašistů ke komunistům a začali jim podlézat. Opět platila hluboká pravda, která se vynořila z našich dějin: „Poturčenec horší Turka!“ Na Biskupském gymnázium v Trnavě se spustila divoká přeměna. Na místo ředitele školy byl dosazený jeden natvrdlý komunista. První, co mu nejvíc vadilo, byly kříže rozvěšené na stěnách tříd. Vydal příkaz: „Kříže dolů!“
Našli se horlivci, kteří neváhali a kříže z tříd posbírali. Když se to dozvěděl Titus, rázně vykřikl: „To teda ne!“ Vzkypěla v něm žluč, ale ovládl se. Zjistil, kde jsou kříže odložené a v noci, za pomoci studenta Viliama Schmidta a profesora Augustina Bakoše dal všechny kříže znovu na jejich původní místo. Druhý den začalo na gymnáziu peklo. „Kdo to byl? Kdo si dovolil dát kříže zpátky?“ sípal ředitel jako šílený. „Kdo to byl?? Chci jeho jméno!“
Titus se nebál a s nezlomným pohledem řekl: „Já jsem to byl, proč?“ „S tím náboženským tmářstvím se musí skoncovat! Zavedeme vědecký světonázor!“ křičel dál ředitel, jako by mu někdo přivřel palce do dveří. „To je jaký ten vědecký, když všichni velcí vědci byli věřící? Který vědátor ho vytvořil?“ zatvářil se Titus nechápavě.
„Jak se opovažujete protestovat! Ven! Máte výpověď.“
„Pane řediteli, křikem pravdu nikdy neumlčíte,“ odpověděl klidně Titus a začal balit svoje věci.
„Proč vám na tom tak záleží?“ zuřil ředitel.
„Začíná zápas o pravdu. O to, zda bude možné veřejně vyznávat víru v Ježíše Krista. A věřte, my nakonec zvítězíme!“
Potom don Titus ještě zašel za studenty, aby se s nimi rozloučil: „Chlapci, nastávají těžké časy. Komunistické větry dují! Jde tu o víc, než si myslíte! Kdybych ty kříže nedal zpátky, tak nač bych tady byl? Pravda bude přehlasovaná, umlčovaná, týraná… Kvůli ní se bude trpět. Ale vy se nedejte! Povím vám to, co mně řekl můj otec: ‚Nemusíte být velcí lidé. Postačí, když budete správní chlapi!‘“
Nastalo hrobové ticho, ve kterém by člověk slyšel spadnout i vlas na podlahu. Nakonec don Zeman ještě dodal: „Můžete za mnou kdykoliv přijít. Vždycky mě to potěší.“
Chlapci tuto jeho upřímnou řeč odměnili velkým potleskem, který bylo určitě slyšet i v ředitelně.
Zpráva o trnavském souboji o kříže se roznesla po celém Slovensku. Don Zeman dostal od lidí mnoho děkovných listů a pohlednic. K tomu jen skromně poznamenal: „Někdo se musí vzepřít proti totalitě. Kdo by to měl udělat, když ne kněz?!“
Dona Zemana od té doby začala sledovat Státní bezpečnost, ale on o tom nevěděl.
Ze školy ho vyhodili, ale práce měl dost. Stále byl v kontaktu s mladými lidmi a to ho těšilo. Patřil do salesiánské komunity na Hollého ulici a působil jako katecheta na sousedním gymnáziu. Zašel také do druhého salesiánského domu na Kopánku.
Do této části Trnavy se stahovali lidé z Horní Oravy, protože se tam stavěla přehrada. Přistěhovalcům místní komunita pomáhala a ti jí byli velmi vděční. Chod domu řídil don Hlubík, který svým jemným chováním získával srdce lidí. Nazývali ho slovenský Don Bosco. Komunisti ho proto neměli rádi, dokonce na něj měl jeden chlápek spáchat atentát. Jenže před akcí nešťastník zabočil do hospody. Chtěl se posilnit, něco popil a k salesiánům stěží došel. Všechno jim prozradil. Po vystřízlivění se prý i vyzpovídal.
Když v roce 1948 komunisté provedli státní převrat, don Titus správně odhadl, že totalitní mašinerie všechno převálcuje a nejnebezpečnější pro ně budou hlavně ti, kteří smýšlejí jinak a nebojí se jich. A měl pravdu. Salesiánům zavřeli školu i internát v Michalovcích. V květnu 1949 naběhly ozbrojené jednotky Státní bezpečnosti do ústavu, jako by salesiáni zahájili vojenský konflikt. Velitel jako důvod uvedl: „Do ústavu jste pašovali legitimace pro anglické legie! Kde jsou ti Angličané?!“ Když to slyšel direktor domu don Štefan Fabera, vyskočil jako by ho štípla zmije: „Cooo? Jaké legie? Nemáme ani zdání, o čem mluvíte!“ Estébák mu zakřičel přímo do tváře: „Tak se podívejte, co jsme našli na poště!“ Otevřel balík, na kterém byla adresa ústavu a vytáhl z něho průkazy s nápisem Legio Angelica: „Je jich tady pro celou armádu!“ Don Anton Václav, který byl toho svědkem se začal smát: „No toto…“ Hrozivý výraz velitele policistů ho rázem uzemnil: „Smích, smích? On vás přejde!“
„Pane veliteli,“ chtěl vše vysvětlit don Fabera.
„Jaký já jsem ‚pán‘?! Soudruh, prosím, soudruh!“ přerušil ho zlostně tajný.
„Tak soudruhu. To jsou přece průkazy pro malé chlapce, ministranty, kteří mají svoje hnutí a jmenuje se Legio Angelika! To znamená Andělská legie.“
„No, vždyť!“ snažil se zakrýt svou nevědomost velitel. „Žádné legie tady v okrese nestrpím!“
Když nezabralo budování Anglické armády v Michalovcích, důvod na likvidaci salesiánů se našel jiný a opravdu ústav zavřeli. Plazivý jed smrti se šířil dál.



27. „Komanči“ útočí
V roce 1949 už komunistická vláda spouštěla jednu likvidační akci za druhou. Likvidovala s nimi Církev i svobodu na Slovensku. Bolševici to tu chtěli mít jako někde v africkém kmenu Hungo-Bungo. Mnoho očekávali od akčního plánu, kterým chtěli rozdělit Církev. Jak to mělo probíhat?
Několik kněží se přidalo ke komunistům a založili komunismem zavánějící „Katolickou akci“. Šlo o organizaci, která pod zbožným názvem měla odtrhnout věřící od jejich představených. Biskupové vycítili, že v kalných vodách se komunistům může dobře lovit, proto na to zareagovali pastýřským listem. Měl se číst 19. června místo kázání. Na ten den připadla slavnost Božího Těla. Estébáci se to dozvěděli a po Slovensku začala hra na honěnou, kdo s koho. Tedy, kdo přečte list, běda mu!
Salesián don Ernest Macák se nebál a list přečetl v Hodech při Galantě. A už po něm šli. Ale don Ernest jim utekl a vypařil se přes kukuřičné pole do bezpečí. Nicméně jako kněz nemohl zůstat celou dobu v kukuřici. Popřemýšlel nad svojí situací a dospěl k závěru: „Musím alespoň na čas zmizet, nebo mne zavřou.“
Sedl v sousední vesnici na vlak a vydal se do Bratislavy za donem Bokorem.
„Pane provinciále, přečetl jsem pastýřský list…“
„Dobře jsi udělal.“
„No, to ano. Ale esenbáci mne chtějí zavřít. Co mám dělat?“
Nastala chvíle ticha, po které don Bokor řekl: „Ve Vysoké na Moravě zemřel pan farář. Děkan nás požádal o zastupování. Běž tam! Nikdo tě tam nezná a v Hodech se to mezitím utiší.“
Don Macák poslechl a od té chvíle se odstartoval jeho dobrodružný život. Ve Vysoké na Moravě zjistil, že Rakousko i svoboda jsou tak blízko. Viděl to jasně: „Stačí přeplavat řeku Moravu, dojít do Vídně a pak přes Alpy do Turína ke svým a jsem v bezpečí! No, co já. Máme i okolo sto padesáti bohoslovců. Komunisti udělají všechno proto, aby nedostudovali. Možná tady nejsem náhodou. Možná budeme potřebovat tuto cestičku na západ,“ zakončil svoji úvahu don Macák.
Protože esenbáci měli i jinou práci, zjistil, že na něj jaksi zapomněli. Po čase se vrátil ke svým spolubratrům. Na cestičku ke svobodě ale nezapomněl a dobře udělal, protože komunistický teror se stupňoval. Po neúspěchu s Katolickou akcí „komanči“ zaútočili v duchu hesla, které vyčetli v Písmu, ale přizpůsobili si ho pro své potřeby: „Udeřme pastýře, ovce se rozprchnou!“ V roce 1950 pozavírali vyšší církevní představené. Ve vězení se najednou ocitli biskupové Vojtašák, Gojdič, Hopko, Buzalka a jiní… Slovy jako velezrada se to na soudech jen hemžilo! Soudy chtěly soudit a biskupové to za krátko schytali na dlouhou dobu, ba do konce života, tedy na doživotí.
Bylo to tragické, až krutě směšné. Lidé si říkali: „Tak nebo tak tě můžou dostat. Dají ti otázku: ‚Máš rád komunisty?‘ Když odpovíš ano, máš tři body. Když odpovíš ne, máš tři roky basy.“
Někde si lidé začali kněze bránit. Lidově demokratické zřízení si s nimi i díky nasazeným bodákům a plným zásobníkům do samopalů poradilo. Strach zalehl slovenská městečka a dědiny jako hustá mlha. To nejhorší mělo ještě přijít. A přišlo. Některé z těch, kteří se jim postavili na rázný odpor, popravili. Exemplárně. Aby národ viděl, jak rázně budou bránit nové hodnoty. Jaké hodnoty? Skoro nikdo nevěděl. Rodily se v hospodě u piva. Mnoho řečí, žádný užitek a velká spoušť. Nastala tma. Hrozná tma. Duchovní tma národa. Jako v Getsemanské zahradě.



28. Opékání slaniny na gotických sochách
Vize rovnosti, bratrství a svobody – ačkoliv jen pro některé – byla pro obyčejné lidi lákavá. Mnozí se chtěli mít dobře, nejvíc po tom toužili ti nepoctiví. Měnili politické pláště. Úřady obsazovali kariéristé a často ti samí, kteří ještě nedávno byli na straně fašistů. Jak byli potřeba stateční lidé, vychovatelé se správnými hodnotami, zasvěcení, kteří měli rádi národ… Ale ti se novému režimu do jejich plánů nehodili. Chystal na ně past. Nositelé nové moci na to šli rafinovaně. Ovládli tisk a psali do něj bludy typu: „Záškodníci v sutanách“, „Zbraně ukryté v klášteře!“, „Pozor na ně!“, „Řeholníci chtějí rozpoutat třetí světovou válku!“ Když to salesiáni v Trnavě četli, nevěděli, zda se mají smát, nebo plakat. No, víc se smáli. Jeden z nich to shrnul do věty: „Novináři jistojistě snědli jedovaté houby.“
Jiný, životem zkušený, dodal: „A zapili je kyselým mlékem.“ Také lidé si dělali z politiky legraci. Jeden věřící se ptal direktora: „Víte, jaký je nejkratší názor na politické dění?“
„Samozřejmě, že nevím.“
„Takovýto!“ a řečník si odplivl na zem.
„Aha,“ zasmál se direktor a pokračoval, „a to jste slyšel?“
„Co?“
„Prý komunisté vtipy o sobě i sbírají.“
„Ano? Neříkejte.“
„No, ano. I s těmi, kteří je vyprávějí!“
Byl to humor přes slzy. Salesiáni se často radili jak dál, ale řešení nenacházeli. Bylo těžké předvídat, čeho všeho jsou komunisté schopni. Když se na něčem dohodli, situaci měnily další Jobovy zvěsti: „Policisté obsadili seminář ve Spišském Podhradí. Udělali si ohníčky na nádvoří a na gotických hlavách soch si opékali klobásy a slaninu. Strašné barbarství!“ zvěstoval don Strečanský.
„A to jste už slyšeli?“ zareagoval salesián Andrej Šándor.
„Nevíme, co myslíš?“ ptal se asistent Šipkovský.
„U nás ve Svatém Kříži don Taliga sesbíral nádhernou kolekci knih.“
„No, vždyť jsem ji ještě nedávno obdivoval. Některé exempláře pocházely, myslím, až z jedenáctého století,“ přidal svůj postřeh don Zeman.
„Dona Taligu znám už dlouho,“ poznamenal don Valábek. „Je to zkušený knihovník a archivář. Měl nádhernou sbírku historických knih. A ty ozdobné vazby.“
„No právě. Esenbáci v honbě za nepřáteli lidu spálili tyto knihy, jako by to byla polena nebo bulvární plátky,“ smutně pokračoval Andrej Šándor.
„To není možné,“ odporoval don Titus.
„Ale je! Spálili všechno. Když to viděl don Taliga, zoufalstvím plakal. Prý prosil na kolenou, aby to nepálili. Aby to odevzdali do nějakého muzea. Má to úžasnou hodnotu. Prý to voní buržoazním stylem života a pracující lid se bez toho obejde, odfrkl mu vůdce a naschvál hodil středověký misál do ohně. Možná byl z cyrilometodějských dob,“ dokončil Šándor.
„No, nenahromadila by se ve vás zlost a zoufalství?“ zatnul pěsti horkokrevný Šipkovský. Kněžím se zdálo, že jde o všechno. Bouraly se hodnoty budované po staletí.
„Bratři, tady jde o budoucnost národa. Co jenom dělat?“ ptal se nahlas don Zeman.
„To přeci nemůže trvat věčně. Národ musí přijít k rozumu. Jen pár let bude trvat tato červená pohroma. Pojďme do práce,“ zakončil řeč don Valábek. Už odcházel, když si na něco vzpomněl: „Ještě něco… Done Tite, mám pro tebe zprávičku.“
„Dobrou nebo špatnou?“
„Posuď sám. Představení tě převeleli od června 1949 jako kaplana do Čaníkovic-Šenkvic. Panem farářem je náš přítel, důstojný pán Alfonz Paulen.“
„No, to jsem nečekal, ale ať se děje Boží vůle,“ řekl klidně don Zeman.
Titus se najednou ocitl mimo Trnavu a to bylo prozřetelné. Šenkvice byla vesnice asi 25 kilometrů od Trnavy. Tady se don Titus úplně ponořil do pastorační praxe. Měl čas na modlitbu, což si velmi pochvaloval. Vesničané byli přátelští a don Zeman se cítil jako doma. Události, které se naplno rozbíhaly v republice, mohl sledovat zpovzdálí, s nadhledem. Komunistický moloch nabíral na síle. Komunisté poslali do řeholních domů státní zmocněnce a ti se míchali do všeho. Potom přišlo něco mimořádně šíleného: ničení výkvětu vlastního národa.





Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 25 Kč + poštovné na adrese:
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.
Náměstí 20,
Vranov nad Dyjí 671 03,
tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com


zdroj: vlastní

Sdílet

Související články:
Povídání o křtu (8. kapitola) (16.10.2024)
Povídání o křtu (7. kapitola) (13.10.2024)
Povídání o křtu (6. kapitola) (11.10.2024)
Povídání o křtu (5. kapitola) (08.10.2024)
Povídání o křtu (4. kapitola) (04.10.2024)
Povídání o křtu (3. kapitola) (01.10.2024)
Povídání o křtu (2. kapitola) (28.09.2024)
Povídání o křtu (1. kapitola) (24.09.2024)
Do akce jde Titus! (51.+52. kapitola) (15.09.2024)
Do akce jde Titus ( 49. kapitola + 50. kapitola) (12.09.2024)
Do akce jde Titus ( 47. kapitola + 48. kapitola) (08.09.2024)
Do akce jde Titus! (43.-46. kapitola) (25.08.2024)
Do akce jde Titus ( 41. kapitola + 42. kapitola) (23.08.2024)
Do akce jde Titus ( 36. kapitola - 40. kapitola) (09.08.2024)
Do akce jde Titus ( 34. kapitola + 35. kapitola) (05.08.2024)
Do akce jde Titus ( 31. kapitola - 33. kapitola) (02.08.2024)
Do akce jde Titus ( 29. kapitola + 30. kapitola) (28.07.2024)
Do akce jde Titus ( 23. kapitola - 25. kapitola) (21.07.2024)
Do akce jde Titus ( 21. kapitola + 22. kapitola) (18.07.2024)
Do akce jde Titus! (16.-20. kapitola) (15.07.2024)
Do akce jde Titus ( 12. - 15. kapitola) (12.07.2024)
Do akce jde Titus ( 10. kapitola + 11. kapitola) (07.07.2024)
Do akce jde Titus ( 8. kapitola + 9. kapitola) (22.06.2024)
Do akce jde Titus ( 6. kapitola + 7. kapitola) (10.06.2024)
Do akce jde Titus ( 4. kapitola + 5. kapitola) (07.06.2024)
Do akce jde Titus ( 2. kapitola + 3. kapitola) (04.06.2024)
Do akce jde Titus ( Úvod, Předmluva +1. kapitola) (02.06.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (20. kapitola) (29.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (19. kapitola) (26.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (18. kapitola) (20.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (17. kapitola) (17.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (16. kapitola) (13.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (15. kapitola) (10.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (14. kapitola) (05.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (13. kapitola) (30.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (12. kapitola) (22.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (11. kapitola) (18.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (9. kapitola) (11.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (8. kapitola) (08.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (7. kapitola) (05.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (6. kapitola) (01.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (5. kapitola) (30.03.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (4. kapitola) (27.03.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (3. kapitola) (25.03.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (2. kapitola) (22.03.2024)
Promluvy sv. Jana Maria Vianneye (1. kapitola) (19.03.2024)
Promluvy sv. Jana Maria Vianneye (Úvodní slova) (17.03.2024)
I tak kázal Vianney (9. kapitola) (14.03.2024)
I tak kázal Vianney (8. kapitola) (11.03.2024)
I tak kázal Vianney (7. kapitola) (07.03.2024)
I tak kázal Vianney (6. kapitola) (05.03.2024)
I tak kázal Vianney (5. kapitola) (02.03.2024)
I tak kázal Vianney (4. kapitola) (29.02.2024)
I tak kázal Vianney (3. kapitola) (26.02.2024)
I tak kázal Vianney (2. kapitola) (24.02.2024)
I tak kázal Vianney (1. kapitola) (20.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (10. kapitola) (17.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (9. kapitola) (14.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (8. kapitola) (10.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (7. kapitola) (07.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (6. kapitola) (04.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (5. kapitola) (01.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (4. kapitola) (30.01.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (3. kapitola) (27.01.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (2. kapitola) (25.01.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (1. kapitola) (23.01.2024)
Tak kázal Vianney (10. kapitola) (20.01.2024)
Tak kázal Vianney (9. kapitola) (16.01.2024)
Tak kázal Vianney (8. kapitola) (14.01.2024)
Tak kázal Vianney (7. kapitola) (11.01.2024)
Tak kázal Vianney (6. kapitola) (08.01.2024)
Tak kázal Vianney (5. kapitola) (05.01.2024)
Tak kázal Vianney (4. kapitola) (03.01.2024)
Tak kázal Vianney (3. kapitola) (31.12.2023)
Tak kázal Vianney (2. kapitola) (26.12.2023)
Tak kázal Vianney (1. kapitola) (24.12.2023)
Pouť do Říma od A do Z (31. kapitola) (15.12.2023)
Pouť do Říma od A do Z (30. kapitola) (12.12.2023)
Pouť do Říma od A do Z (29. kapitola) (10.12.2023)
Pouť do Říma od A do Z (28. kapitola) (30.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (27. kapitola) (17.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (26. kapitola) (12.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (25. kapitola) (10.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (24. kapitola) (04.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (23. kapitola) (02.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (22. kapitola) (29.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (20. kapitola) (17.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (19. kapitola) (14.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (18. kapitola) (08.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (17. kapitola) (04.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (16. kapitola) (29.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (15. kapitola) (26.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (14. kapitola) (21.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (13. kapitola) (16.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (12. kapitola) (03.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (11. kapitola) (27.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (10.kapitola) (24.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (9. kapitola) (20.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (8. kapitola) (15.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (7.kapitola) (14.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (6. kapitola) (13.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (5. kapitola) (12.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (4. kapitola) (11.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (3. kapitola) (10.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (2. kapitola) (09.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (1. kapitola) (08.08.2023)
Soužití či soužení: Doslov (31.07.2023)
Soužití či soužení: Odpustit sobě! Zásadní první krok (29.07.2023)
Soužití či soužení: Zbožnost (25.07.2023)
Soužití či soužení: Smutek (22.07.2023)
Soužití či soužení: Bratr osel a pokušení (20.07.2023)
Soužití či soužení: Nevhodné odívání bratra osla (18.07.2023)
Soužití či soužení: Zamilovanost (16.07.2023)
Soužití či soužení: Sedm hlavních hříchů (13.07.2023)
Soužití či soužení: Jeden příklad za všechny (10.07.2023)
Soužití či soužení: Špatná péče o bratra osla (06.07.2023)
Soužití či soužení: A jak to vypadá konkrétně (02.07.2023)
Soužití či soužení: Trůn srdce pro duši (27.06.2023)
Soužití či soužení: "Horší" osel, horší šance? (22.06.2023)
Soužití či soužení: Kdo jak skončí? (17.06.2023)
Soužití či soužení?: Bratr Osel (12.06.2023)
Soužití či soužení?: Osel je osel (03.06.2023)
Soužití či soužení? : Úvodní kapitoly (30.05.2023)
O výchově: Život modlitby (10. kapitola) (30.05.2023)
O výchově: Výchova k úctě (8. kapitola) (21.05.2023)
O výchově: Pokoj v rodině (7. kapitola) (16.05.2023)
O výchově: Ukázat Boha jako nejvyšší dobro (5. kapitola) (29.04.2023)
O výchově: Výchova samozřejmostí (4. kapitola) (27.04.2023)
O výchově: Vnitřně svobodné dítě (3. kapitola) (19.04.2023)
O výchově: CO má rodina poskytnout dítěti (2. kapitola) (15.04.2023)
O výchově: Je dnes zdravá výchova možná? (1. kapitola) (10.04.2023)
O výchově: Pár slov na úvod (04.04.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Modlitba k Panně Marii Matce Naděje (36. kapitola) (03.04.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Drahocenný čas (35. kapitola) (30.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Cesta k dokonalosti (34. kapitola) (28.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Malý pokrok a zvláštní zpytování svědomí (33. kapitola) (26.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Jak si tedy udělat pořádek v myšlenkách (32. kapitola) (19.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Pořádek v myšlenkách (31. kapitola) (15.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Matka Boží v mém životě (30. kapitola) (12.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Řeč (29. kapitola) (09.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Křížová cesta (28. kapitola) (03.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Láska roste poznáním (27. kapitola) (27.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Růženec (26. kapitola) (24.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Smutek (25. kapitola) (20.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Svaté přijímání (24. kapitola) (17.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Dobro konat dobře (23. kapitola) (11.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: pokání (22. kapitola) (09.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Vyznání hříchů (21. kapitola) (04.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Předsevzetí (20. kapitola) (28.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Lítost (19. kapitola) (21.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Zpytování svědomí (18. kapitola) (17.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Svátost smíření (17. kapitola) (08.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Věrnost i v nepatrných věcech (16. kapitola) (01.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Stálá bdělost nad sebou (15. kapitola) (30.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Pevná důvěra v Boha (14. kapitola) (27.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Pokorná nedůvěra ve vlastní síly (13. kapitola) (24.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Touha po dokonalosti (12. kapitola) (16.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Zlý návyk (11. kapitola) (11.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Ještě jednou o pokušení (10. kapitola) (05.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Pokušení (9. kapitola) (29.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Hlavní chyba (7. kapitola) (24.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Lehký hřích (6. kapitola) (19.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Hřích (5. kapitola) (16.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Dobrý úmysl (4. kapitola) (04.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Jak najít správný postup, aby rostla naše láska k Pánu Bohu (3. kapitola) (31.10.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Duchovní pokrok dělá jen ten, kdo roste v lásce (2. kapitola) (22.10.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Jak jít ke křesťanské dokonalosti (1. kapitola) (13.10.2022)
Skřítek Kostelníček: Závěrečné obřady (19. kapitola) (13.10.2022)
Skřítek Kostelníček: Přijímání (18. kapitola) (10.10.2022)
Skřítek Kostelníček: Pozdravení pokoje (17. kapitola) (02.10.2022)
Skřítek Kostelníček: Otče náš (16. kapitola) (29.09.2022)
Kostelníček: Proměňování (15. kapitola) (22.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Svatý, Svatý (14. kapitola) (18.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Příprava hostiny (13. kapitola) (11.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Obětní dary (12. kapitola) (06.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Přímluvy (11. kapitola) (04.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Věřím v Boha (10. kapitola) (02.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Kázání (9. kapitola) (30.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Žalm (7. kapitola) (23.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Maminka čte v kostele (6. kapitola) (21.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Odpuštění (5. kapitola) (18.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Oblečení pana faráře (4. kapitola) (11.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Kostelníček u varhan (3. kapitola) (08.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Skřítek u kropenky (2. kapitola) (06.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Kája a Kostelníček (1. kapitola) (31.07.2022)
Vyřiďte siónské dceři (12. kapitola) (01.05.2022)
Stáří: Těšíme se (10. kapitola) (24.04.2022)
Stáří: Kdo by se třás (9. kapitola) (08.04.2022)
Vyřiďte siónské dceři (11. kapitola) (07.04.2022)
Stáří: Nemoc (8. kapitola) (20.03.2022)
Vyřiďte siónské dceři (10. kapitola) (13.03.2022)
Stáří: Osamělost (7. kapitola) (09.03.2022)
Vyřiďte siónské dceři (9. kapitola) (06.03.2022)
Vyřiďte siónské dceři (8. kapitola) (27.02.2022)
Stáří: Soužití s mladými (6. kapitola) (20.02.2022)
Vyřiďte siónské dceři (7. kapitola) (19.02.2022)
Vyřiďte siónské dceři (6. kapitola) (14.02.2022)
Vyřiďte siónské dceři (5. kapitola) (04.02.2022)
Stáří: Bůh ti dal tvář, ale usmívat se musíš sám (5. kapitola) (29.01.2022)
Vyřiďte siónské dceři (4. kapitola) (26.01.2022)
Vyřiďte siónské dceři (3. kapitola) (19.01.2022)
Stáří: Věda a stárnutí (4. kapitola) (16.01.2022)
Vyřiďte siónské dceři (2. kapitola) (12.01.2022)
Stáří: Můžeme se ještě změnit? (3. kapitola) (09.01.2022)
Vyřiďte siónské dceři (1. kapitola) (05.01.2022)
Stáří: Co je na stáří pěkného (2. kapitola) (02.01.2022)
(01.01.2022)
Stáří: Co je to stáří (1. kapitola) (22.12.2021)
Svatý zázraků (10. část) (18.12.2021)
Svatý zázraků a lásky (9. část) (27.11.2021)
Svatý zázraků a lásky (8. část) (21.11.2021)
Svatý zázraků a lásky (7. část) (07.11.2021)
Svatý zázraků (6. část) (10.10.2021)
Svatý zázraků a lásky (5. část) (16.09.2021)
Svatý zázraků a lásky (4.část) (12.09.2021)
Svatý zázraků a lásky (3. část) (26.08.2021)
Svatý zázraků a lásky (2. část) (24.08.2021)
Svatý zázraků a lásky (1. část) (22.08.2021)
| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 24. 07. 2024 | 165 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.