Zajímavé

Do akce jde Titus! (16.-20. kapitola)

obrázek, zdroj: www.pixabay.com, CCO (Volná licence) Nabízíme další kapitolu z brožurky Do akce jde Titus!, kterou napsal Jozef Luscoň a vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S........













16. Cvičení dobré smrti
Titus se postupně zabydlel a spřátelil s ostatními žáky. Všichni měli dobrou vůli, přesto si s sebou donesli i svoje návyky a hodnoty. Na každém chlapci byl poznat kraj, ze kterého pocházel, rodinu, ze které přišel, povahu, kterou zdědil po předcích.
Na jedné straně bylo krásné, že jsou tak různí, na druhé straně to mezi nimi sem tam zajiskřilo. Ale jak se říká: „Hranatý kámen se musí obrousit.“
Aby to broušení neházelo jiskry, salesiáni velmi zdůrazňovali rodinného ducha. Jeho základem je láska k lidem, úcta k druhému, odpouštění, radostný a veselý styl života. Byla to jakási „míza“ pro život.
Někdy chlapci i „přestřelili“, ačkoliv ne ze zlého úmyslu. Spíš šlo o to, že každý kraj měl i jiný smysl pro humor.
O tom se přesvědčil i Titus na vycházce po okolí Šaštína, kterou žáci společně absolvovali. Lojzko, chlapec z Oravy, vždy uměl rozesmát celou třídu. Někdy to však i přehnal. Jako tentokrát. Podíval se na stromy okolo cesty, předběhl je a najednou se nad nimi ozval jeho zvonivý hlas: „Zdravím, chlapci. Jak jste maličcí!“
„Aha, vždyť je na smrku, docela nahoře!“ vykřikovali překvapení chlapci.
„Ihned pojď dolů, nebo když vylezu za tebou, sletíš jako šiška!“
křičel na něho asistent.
„To bychom rádi viděli,“ smáli se studenti. Asistent měl totiž určitě přes sto kil.
„Už jdu,“ zavolal Lojzo.
Utrhl ještě pár šišek a házel je na chlapce. Ti odskakovali a házeli šišky nazpátek. Hned na to se Lojzo poslušně odebral dolů na zem. „Promiňte, u nás to tak děláme,“ omlouval se mládenec. Ale koutky úst mu pohrávaly jakousi lotrovinou. Ta na sebe nedala dlouho čekat. Přiblížil se k Leopoldovi, trochu „fajnovému“ chlapci z Bratislavy, a řekl mu: „Natáhni ruce, zavři oči!“
Ten důvěřivě natáhl ruce. V tom momentu mu Lojzo něco vhodil do kapsy kabátu a pořádně po něm poklepal. Nikdo nechápal, o co jde, dokud Leopold nedal ruce do kapsy. Najednou se ozval jeho zděšený výkřik: „Fuj! Mám tam vajíčka!“
Bylo jasné, že to udělal Lojzo. Na stromě našel vraní vajíčka a hned je použil pro tento žert.
Poté, co se na jeho hlavu sesypala kritika, se podíval na přítomné velkýma nevinnýma očima a poznamenal: „Promiňte, u nás to tak děláme.“
Titus v takovýchto chvílích cítil, že napětí ve vztazích je potřeba rozptylovat a chlapce usměrnit. Také to často dělal.
Studentům pomáhal v mírumilovném soužití i bohatý duchovní program. Modlitby v ústavu nebyly dlouhé, ale upřímné a pro chlapce přijatelné. Byly rozdělené tak, aby posvětily celý den – od rána až do noci. Studenti měli možnost často přistupovat ke svátosti smíření. Jak říkal don Bokor: „Stačí, když kteréhokoliv kněze zataháte za rukáv. On vás ochotně půjde vyzpovídat.“
Mladíci měli každý měsíc cvičení dobré smrti. Tuto pobožnost zdědili salesiáni od Dona Bosca. V ten den vládla slavnostní atmosféra. Byl pozvaný kazatel, který přednášel chlapcům, potom byl čas na zpytování svědomí i dobrou zpověď. Don Bosco se jednou vyjádřil: „Kdo bude dobře přistupovat k cvičení dobré smrti, ručím mu, že přijde do nebe.“
To byla síla!
Chlapci měli příležitost chodit denně na mši svatou. Salesiáni je vedli, aby také často navštěvovali Pána Ježíše ve svátosti oltářní. „Do baziliky můžete odběhnout kdykoliv. Kdo je tam často, bývá často odměněný.“ Mnozí studenti se nejvíc těšili na večerní slovo. Salesiáni měli tuto tradici také od Dona Bosca. On měl ve zvyku chlapcům před spaním povídat nějaký příběh, připomenout nějakou událost, která se přes den stala, nebo povědět program na další den. I salesiáni to dělali. Don Sersen jednou povídal večerní slovo, na které si mnozí ještě dlouho pamatovali. Řekl asi toto: „Chlapci, my všichni musíme táhnout za jeden provaz. Přátelství, která tady vytvoříte, přetrvají po dobu celého vašeho života. Za několik roků budete otci rodin nebo možná kněží. Budete stavět cesty, mosty, budovy. Náš národ velmi potřebuje, aby měl vzdělané, moudré a zodpovědné lidi. Obdivuji vaše rodiče, neboť to pochopili. Mohli jste jim doma pomáhat, ale oni vás poslali k nám. Věřte mi, vy toho nikdy nebudete litovat. Proto vás prosím, buďte zodpovědní za sebe, za rodinu, za jiné i za národ! A vytrvejte v dobrém!“
Po této řeči šli chlapci na svůj pokoj úplně potichu. „Hezky to řekl,“ pošeptal Andrej Titovi. Aten mu odpověděl: „Och, kolik je na Slovensku chlapců, kterým by se dalo pomoci, kdyby bylo dost kněží a salesiánů.“ Titus pochopil, oč tu jde.



17. Když kněží ztrácejí barvu
Velká „mobilizace“ všech obyvatel salesiánského ústavu v Šaštíně vždy nastala v období poutí. Ta na Svatého Ducha otvírala poutnickou sezonu a vyvrcholením byla pouť v září na svátek Sedmibolestné Panny Marie.
Když se blížil den D, připraveni byli zpovědníci, celebranti, kazatelé, kostelníci, varhaníci, hudebníci, ministranti, asistenti, květinářky, pěvecký sbor, kuchaři, uklízečky, hasiči, hlídači a vůbec všichni. Zasáhlo to i studenty.
Stalo se tradicí, že v podvečer svátku zahráli divadlo, operetu nebo předvedli nějakou akademii ke cti Panny Marie, umělecké pásmo z básní, písniček a scének. Vystoupení měla vždy velký úspěch, studenti je museli i vícekrát opakovat. Jak byl na pouti nějaký kněz nebo starosta, kterému se to líbilo, pozval studenty předvést představení také do své vesnice. Chlapcům to nevadilo, zpestřili si život a zároveň šířili dobré jméno ústavu.
Mezi studenty se začaly objevovat umělecké talenty. Někteří měli opravdu nádherné hlasy a dokázali vytáhnout i ty nejvyšší tóny. Titus jednou slyšel, jak dva poutníci hodnotí umělecký projev jednoho studenta: „Ten má ale hlas! Je to jako v Terchovej. Tam začnou zpívat co nejvýš a potom už jen zvyšují!“
Tita tato vtipná poznámka potěšila. Těšilo ho i to, že někteří z ústavu dokázali složit píseň, psát básně nebo tato dílka pěkně přednést. I on se stal součástí tohoto velkolepého tvořivého pohybu. Hudbu přenechal ostatním. Raději recitoval. Jeho jemný sametový hlas uměl dojmout až k slzám. Postupem času se vypracoval na schopného organizátora. Stál na centrálním místě a usměrňoval davy poutníků. Nebo jim radil, kde se dá zapsat mše svatá nebo kam jít ke svaté zpovědi.
„Tite, Tite, to musíš vidět,“ přiběhl k němu jednou rozrušený Štefan Sandtner.
„Proč jsi takový bledý, co se děje?“
„Nějaký blázen se dostal na římsu v bazilice. Dokonce tam našel žebřík a otevírá okna.“
„Vždyť je právě mše svatá!“
„No právě! Lidi jsou zděšení i kněží u oltáře ztrácejí barvu.“
„Pojď, podíváme se tam!“
Štefan s Titem se rozběhli do baziliky a po cestě se k nim ještě přidal Eugen. Vešli bočním vchodem a skutečně: místo modlitby je v bazilice přivítal zděšený šum. Lidé měli pohledy upřené nahoru na strop baziliky. Tam se v asi dvacetimetrové výšce procházel po římse nějaký muž. „Jak se tam jenom dostal?“
„Přes chór a věž! Honem za ním, ať se nestane neštěstí!“
Dobře, že už znali cestu. Proběhli chodbou, otevřeli dveře do věže a už se i dostali na schodiště, které vedlo na chór. Utíkali po schodech ještě výš. V tom viděli, že nějaký člověk schází dolů po schodech. „Uhněte! Nějaký blázen se prochází po římse!“ vykřikl Štefan jasně a razantně.
„Už nemusíte utíkat, už tam není,“ řekl jim neznámý muž. Titus se na něj díval překvapeně, něco se mu nepozdávalo.
„Věřte mi! Byl to opravdu blázen, ale už tam není. Můžete se přesvědčit!“ Obešel je a klidně sestupoval dolů. Chlapci utíkali na místo, kudy se vcházelo na římsu. Opravdu! Viděli římsu i lidi v bazilice, ale člověk nikde. „No, to mne podrž!“ chytil se Titus za hlavu.
„Na co jsi přišel?“
„Ten neznámý chlapík, který scházel dolů, to byl ten, který se tu v té výšce procházel.“
„Musíme jít za ekonomem, aby to tady urychleně zamknul. My budeme hlídat a ty za ním doběhni!“
Štefan donesl klíč a chlapci zamkli vrata od nebezpečného prostoru. O této události se ještě dlouhý čas vyprávělo. Mnozí se domýšleli, co by se stalo, kdyby byl ten neznámý spadl.
Don Bokor se tomu věnoval i na večerním slově. Zopakoval celý příběh a potom zakončil: „Chlapci, někdy jedna nepozornost, jedna událost, jedna nedokonalost ovlivní sled dalších událostí. A všechno může skončit tragicky. Prosím vás, dotahujte věci! Je nás tady mnoho, proto ať každý nechá věc na tom místě, kde ji našel, a tak, jak ji našel! Ty dveře byly předtím určitě zamknuté. Někdo z nedbalosti nezamknul a vidíte, co se všechno mohlo stát!“
Chlapci mu souhlasně přikyvovali a byli rádi, že se nic zlého nestalo. Večer, když Titus usínal, brblal si pro sebe: „Nějak přitahuji krizové situace. No, ale když je Bůh s námi, koho se bát? Nikoho!



18. Ústav jako domov pro chlapce
Čas utíkal a chlapci se měnili v muže. Pravidelný rytmus mezi učením, modlitbou, kulturou a sportem jim prospíval. Byl založen literární kroužek Bernolák, ve kterém se rodili spisovatelé a básníci. Salesiáni měli dobré propojení s Itálií a odtud přinesli i novou hru, ve které se kopalo do koženého míče. Jedna babička, když navštívila ústav a viděla, jak to studenti hrají, zameditovala: „Jaká divná hra. Chlapci bojují o míč, a když ho mají, tak ho od sebe odkopnou. Hmm, a proč nedají pro každého jeden míč? Ať si chlapci hrají. Byl by pokoj.“
Odpovědi se nedočkala, jen ji jakýsi mladíček jemně upozornil:
„Stařenko, nefilozofujte!“ Dokonce i představeným se fotbal zdál trochu „tvrdý“ sport a proto preferovali volejbal. Na to jim jeden z chlapců trefně odpověděl: „Pokrok nezastavíš…“
Chovancům někdy promítali i film. To byla vrcholná novinka.
Jednou promítali nějakou komedii a chlapci v jednom kuse vybuchovali smíchem. Při scéně, ve které četníci naháněli zloděje, ani nedýchali. Už už ho měli, ale on v poslední chvíli uviděl sud s vodou a ponořil se do něj. Policisté jen koukali, jak jim kriminálník zmizel a celý sál trnul: „Objeví ho, neobjeví?“ Neobjevili. Policisté už odcházeli pryč, když někdo z nich vykřikl. „Je v sudě!“ Policisté na plátně jako by ho slyšeli a nešťastníka chytili. Jenže i student se rázem změnil na nešťastníka. „Ty zrádce!“ křičeli na něj studenti a byli i drsnější. Přistálo mu i několik šťouchanců. Také tak se vytvářela rodina.
Pověst o dobré výchově v Šaštíně se nesla Slovenskem jako příjemný vánek, a proto každý rok přicházeli do ústavu noví a noví zájemci. Ti starší byli vedeni k tomu, aby se starali o mladší. Dobře to salesiáni věděli. „Služba vede k obětavosti a obětavost uschopňuje mladé následovat povolání, které pro každého připravil Pán. Buď do manželství, nebo do zasvěceného života. Tam i tam je oběť potřeba!“
Každý z chlapců udržoval kontakty se svojí rodinou i vesnicí různě. Na velké svátky a přes prázdniny mohli jet domů. Ale ne všichni opravdu jeli. Příčin bylo mnoho. Jedni to měli daleko, jiných bylo doma tolik, že raději zůstávali v ústavu. Další se báli, že je rodiče už nepustí nazpátek, protože „Práce je doma vždycky dost“.
Eugen Baša už nebyl tři roky doma. Když se ho Titus ptal: „Nepůjdeš na prázdniny k vašim?“ dostal takovouto odpověď: „Určitě ne. Nastoupil jsem do Šaštína i se svými třemi kamarády z dědiny. Vždycky, když některý šel domů na prázdniny, už se nevrátil. Radši uprosím naše, abych tady mohl zůstat.“
„Ani já nepojedu,“ ozval se Fero. „Otec si rád přihne a pak má sprosté řeči. Radši zůstanu tady a budu pomáhat salesiánům.“ Tak se rozhodli i další. V takovém velkém klášteře bylo práce dost. Stále se něco uklízelo, přenášelo, opravovalo, předělávalo…
Už se říkalo: „Když u salesiánů zaschne malta, jsou nešťastní.“ Hlavní bylo, že ústav se stával domovem pro mnoho chlapců. Titus ale domů chodil. Udržoval kontakty, jak se jen dalo. Zatím skoro pravidelně během roku přibyl bratříček nebo sestřička. Jeho nejstarší sourozenci odrostli a rodičům už dost pomáhali. Takže Titus zjistil, že to doma půjde i bez něho. Při jednom takovém návratu do Vajnor vyhledal Titus Venda a pozval ho na procházku. Nejdřív vzpomínali na dobrodružství, která spolu prožili, potom navštívili místa, kde si hrávali… „Pamatuješ, Tite? Tam nám Rysula zapadla do močálu.“
„To byla ale příhoda. Vendo, změnilo se toho v dědině mnoho?“
„Ani ne, skoro všechno je při starém. Jen ty tady chybíš.“
„No, to se nedá nic dělat. Takový je život.“
„Ale jedno mě těší…,“ řekl Vendo tajemně.
„Co?“
„No, že jsi nezpanštěl! V srdci jsi pořád ten stejný jako předtím.“ To byla pro Tita velká pochvala. Chlapci cítili, že život každého jde jiným směrem.
46 „A co plánuješ dál?“ ptal se Titus přítele.
„No, víš… Škola mi moc nevoní. Po vojně se ožením. A ty?“
„Sám ještě nevím… U salesiánů se mi líbí, ale chtěl bych mít jistotu i od Pána Boha, že je to i Jeho vůle.“
„Snad si nemyslíš, že spadneš z koně jako svatý Pavel a všechno se ti vyjasní. Nejsem žádný teolog, ale jak tě znám od dětských let, neděláš hlouposti, rád se modlíš, ministruješ… Máš na to! Bůh tě volá! Klidně se poraď s moudřejšími, ale já to vidím takto.“
Šel tedy s tou záležitostí za rodiči a matka mu v slzách pověděla: „My jsme to tak trochu cítili a ze srdce ti kněžství přejeme a žehnáme ti.“ Titus věděl o síle požehnání, a proto rodičům velmi srdečně poděkoval.
Nejdůležitější byl názor představeného salesiánů. Při nejbližší příležitosti přednesl donu Bokorovi, co měl na srdci: „Blíží se závěrečné zkoušky a přemýšlím, co po nich. I o řeholním životě mezi salesiány jsem přemýšlel, ale nevím, jestli na to mám.“
„Chceš nějaký důkaz, že tě Bůh volá?“
„To je ono! Och, kdybych tak jenom věděl, kde mě chce mít.“
Don Bokor mu položil ruku na rameno a řekl: „Důvěřuj Bohu. Chceš jasně slyšet Boží hlas? Ale Boží volání je už v tvé touze po něm a po kněžství. Je nejblíže v tobě, jak jen je možné. Mně se zdá, že Pán tě volá. Víš, když jsem tě viděl poprvé, už tehdy ses mi zdál tak nějak duchovně podezřelý,“ od srdce se usmál představený.
„Tak ve jménu Božím jdeme do toho!“ zaplesal Titus a hned šel poděkovat Panně Marii do baziliky.



19. Nejezdi rychleji než Anděl Strážný
Vstoupit k salesiánům se rozhodlo víc mladíků z Titova školního ročníku. Všechno začínalo ročním noviciátem, který byl v Hronském Svatém Beňadiku. Titus do něho vstoupil v roce 1931.
Novici probírali salesiánské stanovy, dějiny řehole, její tradice, snažili se rozvinout se v salesiánském duchu a cvičili se v modlitbě i v ctnostech. Tady, v tichu kláštera, měli čas na osobní setkání s Kristem. Program byl vhodně vyvážený, aby nechybělo ani fyzické zatížení. Proto pracovali v přilehlé zahradě. Komunitu sem tam přišel navštívit i nějaký „zbloudilý“ spolubratr, tedy salesián z jiného domu.
Jeden den se před bránou kláštera rozezněl tak silný zvuk motoru, že novicům z hlavy vyhnal všechny svaté myšlenky. Don Babjak nechápal, o co jde, a když nebylo možné slyšet ani slovo, přerušil vyučování: „Bratři, něco se děje, uděláme si přestávku.“ Novici čekali jen na to. Všichni se nahrnuli k bráně kláštera a překvapením až couvli. „To je… auto… živé auto,“ vykřikl jeden novic.
„Neplácej, jak by mohlo být auto živé,“ opravil ho jiný spolubratr. Následovalo další překvapení: „Vždyť v něm je don Vagáč.“
„Odkdy má řidičský průkaz?“ divili se novici. Obstoupili auto a dotýkali se ho jako nějakého velblouda.
„Kam jedete, done Vagáči?“
„Podívat se, jak se vám daří. A pak do Vráblov.“
„Daří, daří. Pojďte dál.“
Představený pohotově zareagoval a pozval hosta na vyučování. Ten mu něco pošeptal do ucha a novicmistr přikývl: „Chlapci, don Vagáč vám promítne světelné obrazy o Donu Boscovi a salesiánech ve světě.“ To bylo radosti. Ukázalo se, že spolubratr procestoval velký kus Slovenska a v kostelech nebo lidových domech promítal na sklo malované obrázky o salesiánském díle a tak dělal velkou osvětu dílu Dona Bosca. Jak sám říkal: „To byste se divili, jaký úspěch to má. Technika není všechno, ale může pomoct při hlásání dobrých myšlenek. Don Bosco chtěl být v těchto věcech na čele pokroku. I teď dělá doslova zázraky a zachraňuje mládež.“
To novice ještě víc povzbudilo, aby na sobě pracovali. Jeden mu ještě při odchodu popřál: „Pamatujte, done Vagáči, že se nevyplatí jezdit rychleji, než létá váš anděl strážný!“
„A novic ať si pamatuje, že nemá brát jméno staršího salesiána nadarmo!“ nedal se spolubratr. Vesele zamával a už zmizel za zatáčkou. Noviciát trval rok a skončil prvními sliby, které byly 6. srpna 1932. Jeden sen se Titovi splnil. Stal se salesiánem. Nic mu nebránilo, aby se posunul k druhému – ke kněžství. Cesta vedla přes dva roky filozoficko-pedagogických studií. Pokud se nic mimořádného nestalo, mladí salesiáni
pokračovali v asistenci. Tedy to, co se naučili, si vyzkoušeli v praxi. Šli do salesiánských domů a tam se potkávali smladými lidmi. Vedli různé kroužky, družiny, organizovali kulturní a sportovní programy, ministrantská setkání… Titus dělal „asistenci“ v Hronském Svatém Beňadiku a v Moravské Ostravě. Slovenští salesiáni tvořili jednu provincii se salesiány z Čech a Moravy.
Psal se rok 1937 a pro Tita nastal čas studovat teologii. Možností bylo víc, ale představení hledali vhodného adepta pro studium v zahraničí.
Chtěli mít spolupracovníky připravené na nejvyšší úrovni. Don Bokor to zdůvodnil na poradě přestavených takto: „Bratři, potřebujeme moudré spolubratry s rozhledem, kteří by se starali o náš dorost a dávali nám správné budoucí vize. Potřebujeme někoh
o poslat na studie do Říma. Zdá se mi, že Titus Zeman by to zvládl.“ Don Sersen poznamenal: „I já jsem pro. Zeman je horlivý, kamarádský, věrný v povolání, zbožný a má i další dobré vlastnosti.“ Někdo z přítomných utrousil poznámku: „A nezpychne?“
Hned dostal jasnou odpověď: „Ne. Zeman, ne.“
Tak se Titus ocitl na Gregoriánské univerzitě v Římě. Byla to pro něho velká čest a vyznamenání, ale i zodpovědnost.



20. Zasvětit se Bohu se vyplatí
V Itálii se Titovi otevřel nový svět. Vstoupil do jiných vztahů, jiné kultury, mezi bohoslovce ze všech koutů světa. Pochopil, že Církev je skutečně katolická, tedy všeobecná, otevřená a objímající všechny lidi – bez rozdílu ras, společenského postavení, věku, stavu…
Utvrdil se v přesvědčení, jak moc jsou pro rozvoj lidského společenství potřební kněží. Když bohoslovci vyprávěli o svých zemích, skoro stále se objevovalo: „Náš pan farář se věnuje charitě.“
„No, a náš duchovní založil sirotčinec.“
„Ten náš každý den navštěvuje nemocné a také vyučuje ve škole.“
„Tite, a co ten tvůj?“
„Ten můj? Probudil celou vesnici.“
„Cože??“
„K životu!“
Představený diskuzi zakončil slovy: „Vidíte? Tam, kde je dobrý kněz, šíří se dobro.“
Italština Titovi nedělala problém. Učil se ji v noviciátě a pak individuálně. Když měl volný čas, velmi rád obdivoval historické památky Říma. Často přitom filozofoval: „Kde jsou jen ti lidé, kteří to tvořili. Ach, jak je ten život krátký. Jak se vyplatí žít, když to všechno tak rychle pomíjí?“ Odpověď pro něj zněla jasně: „Vyplatí se zasvětit život Bohu a lidem.“
Jednou při takovéto procházce uslyšel slovenštinu. Před ním byli nějací Slováci, kteří obdivovali velkolepost Kolosea. Vykročil k nim, že je pozdraví. Už už otvíral ústa, když tu jeden povídá: „Podívej, jaký pyskatý černoch.“ Titus se podíval, o kom mluví a viděl, že je to shodou okolností mladík, který pracoval na jejich univerzitě. Titus taktně zakašlal a řekl Slovákům: „Ale je to velmi dobrý člověk.“ Krajané vykulili oči překvapením.
„Vy jste nám rozuměl? Vždyť my nic…“
„Vždyť ani já,“ usmál se Titus. „Znám toho chlapce, je to dobrák od kosti.“
Slovo dalo slovo a z těch dvou se vyklubali příjemní lidé. Byli to američtí Slováci, kteří se vydali na dovolenou do Říma. Tita pozvali na dobrý oběd a při loučení mu dali dar: „Na knihy a na sklenku vína, když ti bude nejhůř.“
Titus se usmál: „Stačí jen na ty knihy.“
Po kvalitních teologických základech na Gregoriánské univerzitě rozhodli představení, že bude vhodné, když se „nadýchá“ také ryze salesiánského prostředí. Proto ho poslali pokračovat ve studiu na Institut teologie v Chieri u Turína.
Turín byl působištěm Dona Bosca. Tady se odehrávaly velké události z jeho života, tady postavil první oratoř, tady byl „mateřinec“ všech salesiánů. Titus si do svých poznámek zapsal: „Děkuji Ti, nebeská Matko, že jsi mne pozvala do salesiánské společnosti. Díky Tobě za možnost pobývat na místech, kde žil Don Bosco. Ty víš, jak mne obohacují meditace v jeho rodišti v Becchi, nebo na Valdoccu. Díky, že se cítím jako doma.“
Titus se od průvodců dozvěděl podrobnosti ze života zakladatele salesiánů: „Tady jeho matka Margita sázela mrkev, petržel i zelí a chlapci jí to všechno pošlapali. No, a Dominik Savio setrval ve vytržení po ranní mši svaté před tímto oltářem. Tam zaútočili najatí vrazi na Dona Bosca, ale tajemný vlčák Sivák ho zachránil. Tolik událostí v jednom životě.“ Často zalétal myšlenkami do Vajnor a mnohé věci mu byly povědomé. I on měl mnoho příhod, které vytvářely podobnou mozaiku jeho života. „O čem přemýšlíš, Tite?“ ptal se přítel.
„O sobě a Donu Boscovi.“
„A na co si přišel?“
„Jeho životní cesta je trochu podobná té mojí. Také on pocházel z rolnické rodiny, i on kosil trávu, kopal brambory, oral pole, pásl krávy…“
„No vidíš, i z tebe může být velký člověk.“
„Víš, jednou mi otec řekl, že nemusím být velkým člověkem, ale důležité je stát se správným chlapem. I Donu Boscovi o to šlo. Co teď můžu dělat, je učit se od něho, jak to všechno prožívat s Bohem. O to se musím snažit.“ Znovu se ponořil do meditace, ve které děkoval, že ho dobrotivý Bůh napojil na salesiánskou rodinu. A děkoval Bohu za všechny lidi, které mu Pán Bůh poslal do cesty.



Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 25 Kč + poštovné na adrese:
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.
Náměstí 20,
Vranov nad Dyjí 671 03,
tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com


zdroj: vlastní

Sdílet

Související články:
Květy Nejsvětější Svátosti (5. kapitola) (19.11.2024)
Květy Nejsvětější Svátosti (4. kapitola) (17.11.2024)
Květy Nejsvětější Svátosti (3. kapitola) (14.11.2024)
Květy Nejsvětější Svátosti (2. kapitola) (12.11.2024)
Květy Nejsvětější Svátosti (1. kapitola) (09.11.2024)
Povídání o křtu (9. kapitola) (22.10.2024)
Povídání o křtu (8. kapitola) (16.10.2024)
Povídání o křtu (7. kapitola) (13.10.2024)
Povídání o křtu (6. kapitola) (11.10.2024)
Povídání o křtu (5. kapitola) (08.10.2024)
Povídání o křtu (4. kapitola) (04.10.2024)
Povídání o křtu (3. kapitola) (01.10.2024)
Povídání o křtu (2. kapitola) (28.09.2024)
Povídání o křtu (1. kapitola) (24.09.2024)
Do akce jde Titus! (51.+52. kapitola) (15.09.2024)
Do akce jde Titus ( 49. kapitola + 50. kapitola) (12.09.2024)
Do akce jde Titus ( 47. kapitola + 48. kapitola) (08.09.2024)
Do akce jde Titus! (43.-46. kapitola) (25.08.2024)
Do akce jde Titus ( 41. kapitola + 42. kapitola) (23.08.2024)
Do akce jde Titus ( 36. kapitola - 40. kapitola) (09.08.2024)
Do akce jde Titus ( 34. kapitola + 35. kapitola) (05.08.2024)
Do akce jde Titus ( 31. kapitola - 33. kapitola) (02.08.2024)
Do akce jde Titus ( 29. kapitola + 30. kapitola) (28.07.2024)
Do akce jde Titus ( 26. kapitola - 28. kapitola) (24.07.2024)
Do akce jde Titus ( 23. kapitola - 25. kapitola) (21.07.2024)
Do akce jde Titus ( 21. kapitola + 22. kapitola) (18.07.2024)
Do akce jde Titus ( 12. - 15. kapitola) (12.07.2024)
Do akce jde Titus ( 10. kapitola + 11. kapitola) (07.07.2024)
Do akce jde Titus ( 8. kapitola + 9. kapitola) (22.06.2024)
Do akce jde Titus ( 6. kapitola + 7. kapitola) (10.06.2024)
Do akce jde Titus ( 4. kapitola + 5. kapitola) (07.06.2024)
Do akce jde Titus ( 2. kapitola + 3. kapitola) (04.06.2024)
Do akce jde Titus ( Úvod, Předmluva +1. kapitola) (02.06.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (20. kapitola) (29.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (19. kapitola) (26.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (18. kapitola) (20.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (17. kapitola) (17.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (16. kapitola) (13.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (15. kapitola) (10.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (14. kapitola) (05.05.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (13. kapitola) (30.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (12. kapitola) (22.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (11. kapitola) (18.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (9. kapitola) (11.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (8. kapitola) (08.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (7. kapitola) (05.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (6. kapitola) (01.04.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (5. kapitola) (30.03.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (4. kapitola) (27.03.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (3. kapitola) (25.03.2024)
Promluvy sv. Jana Marie Vianneye (2. kapitola) (22.03.2024)
Promluvy sv. Jana Maria Vianneye (1. kapitola) (19.03.2024)
Promluvy sv. Jana Maria Vianneye (Úvodní slova) (17.03.2024)
I tak kázal Vianney (9. kapitola) (14.03.2024)
I tak kázal Vianney (8. kapitola) (11.03.2024)
I tak kázal Vianney (7. kapitola) (07.03.2024)
I tak kázal Vianney (6. kapitola) (05.03.2024)
I tak kázal Vianney (5. kapitola) (02.03.2024)
I tak kázal Vianney (4. kapitola) (29.02.2024)
I tak kázal Vianney (3. kapitola) (26.02.2024)
I tak kázal Vianney (2. kapitola) (24.02.2024)
I tak kázal Vianney (1. kapitola) (20.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (10. kapitola) (17.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (9. kapitola) (14.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (8. kapitola) (10.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (7. kapitola) (07.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (6. kapitola) (04.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (5. kapitola) (01.02.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (4. kapitola) (30.01.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (3. kapitola) (27.01.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (2. kapitola) (25.01.2024)
Jak kázal Vianney o svaté zpovědi (1. kapitola) (23.01.2024)
Tak kázal Vianney (10. kapitola) (20.01.2024)
Tak kázal Vianney (9. kapitola) (16.01.2024)
Tak kázal Vianney (8. kapitola) (14.01.2024)
Tak kázal Vianney (7. kapitola) (11.01.2024)
Tak kázal Vianney (6. kapitola) (08.01.2024)
Tak kázal Vianney (5. kapitola) (05.01.2024)
Tak kázal Vianney (4. kapitola) (03.01.2024)
Tak kázal Vianney (3. kapitola) (31.12.2023)
Tak kázal Vianney (2. kapitola) (26.12.2023)
Tak kázal Vianney (1. kapitola) (24.12.2023)
Pouť do Říma od A do Z (31. kapitola) (15.12.2023)
Pouť do Říma od A do Z (30. kapitola) (12.12.2023)
Pouť do Říma od A do Z (29. kapitola) (10.12.2023)
Pouť do Říma od A do Z (28. kapitola) (30.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (27. kapitola) (17.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (26. kapitola) (12.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (25. kapitola) (10.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (24. kapitola) (04.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (23. kapitola) (02.11.2023)
Pouť do Říma od A do Z (22. kapitola) (29.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (20. kapitola) (17.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (19. kapitola) (14.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (18. kapitola) (08.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (17. kapitola) (04.10.2023)
Pouť do Říma od A do Z (16. kapitola) (29.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (15. kapitola) (26.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (14. kapitola) (21.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (13. kapitola) (16.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (12. kapitola) (03.09.2023)
Pouť do Říma od A do Z (11. kapitola) (27.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (10.kapitola) (24.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (9. kapitola) (20.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (8. kapitola) (15.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (7.kapitola) (14.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (6. kapitola) (13.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (5. kapitola) (12.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (4. kapitola) (11.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (3. kapitola) (10.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (2. kapitola) (09.08.2023)
Pouť do Říma od A do Z (1. kapitola) (08.08.2023)
Soužití či soužení: Doslov (31.07.2023)
Soužití či soužení: Odpustit sobě! Zásadní první krok (29.07.2023)
Soužití či soužení: Zbožnost (25.07.2023)
Soužití či soužení: Smutek (22.07.2023)
Soužití či soužení: Bratr osel a pokušení (20.07.2023)
Soužití či soužení: Nevhodné odívání bratra osla (18.07.2023)
Soužití či soužení: Zamilovanost (16.07.2023)
Soužití či soužení: Sedm hlavních hříchů (13.07.2023)
Soužití či soužení: Jeden příklad za všechny (10.07.2023)
Soužití či soužení: Špatná péče o bratra osla (06.07.2023)
Soužití či soužení: A jak to vypadá konkrétně (02.07.2023)
Soužití či soužení: Trůn srdce pro duši (27.06.2023)
Soužití či soužení: "Horší" osel, horší šance? (22.06.2023)
Soužití či soužení: Kdo jak skončí? (17.06.2023)
Soužití či soužení?: Bratr Osel (12.06.2023)
Soužití či soužení?: Osel je osel (03.06.2023)
Soužití či soužení? : Úvodní kapitoly (30.05.2023)
O výchově: Život modlitby (10. kapitola) (30.05.2023)
O výchově: Výchova k úctě (8. kapitola) (21.05.2023)
O výchově: Pokoj v rodině (7. kapitola) (16.05.2023)
O výchově: Ukázat Boha jako nejvyšší dobro (5. kapitola) (29.04.2023)
O výchově: Výchova samozřejmostí (4. kapitola) (27.04.2023)
O výchově: Vnitřně svobodné dítě (3. kapitola) (19.04.2023)
O výchově: CO má rodina poskytnout dítěti (2. kapitola) (15.04.2023)
O výchově: Je dnes zdravá výchova možná? (1. kapitola) (10.04.2023)
O výchově: Pár slov na úvod (04.04.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Modlitba k Panně Marii Matce Naděje (36. kapitola) (03.04.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Drahocenný čas (35. kapitola) (30.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Cesta k dokonalosti (34. kapitola) (28.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Malý pokrok a zvláštní zpytování svědomí (33. kapitola) (26.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Jak si tedy udělat pořádek v myšlenkách (32. kapitola) (19.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Pořádek v myšlenkách (31. kapitola) (15.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Matka Boží v mém životě (30. kapitola) (12.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Řeč (29. kapitola) (09.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Křížová cesta (28. kapitola) (03.03.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Láska roste poznáním (27. kapitola) (27.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Růženec (26. kapitola) (24.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Smutek (25. kapitola) (20.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Svaté přijímání (24. kapitola) (17.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Dobro konat dobře (23. kapitola) (11.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: pokání (22. kapitola) (09.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Vyznání hříchů (21. kapitola) (04.02.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Předsevzetí (20. kapitola) (28.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Lítost (19. kapitola) (21.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Zpytování svědomí (18. kapitola) (17.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Svátost smíření (17. kapitola) (08.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Věrnost i v nepatrných věcech (16. kapitola) (01.01.2023)
Krokodýl aneb můžeš růst: Stálá bdělost nad sebou (15. kapitola) (30.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Pevná důvěra v Boha (14. kapitola) (27.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Pokorná nedůvěra ve vlastní síly (13. kapitola) (24.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Touha po dokonalosti (12. kapitola) (16.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Zlý návyk (11. kapitola) (11.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Ještě jednou o pokušení (10. kapitola) (05.12.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Pokušení (9. kapitola) (29.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Hlavní chyba (7. kapitola) (24.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Lehký hřích (6. kapitola) (19.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Hřích (5. kapitola) (16.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Dobrý úmysl (4. kapitola) (04.11.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Jak najít správný postup, aby rostla naše láska k Pánu Bohu (3. kapitola) (31.10.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Duchovní pokrok dělá jen ten, kdo roste v lásce (2. kapitola) (22.10.2022)
Krokodýl aneb můžeš růst: Jak jít ke křesťanské dokonalosti (1. kapitola) (13.10.2022)
Skřítek Kostelníček: Závěrečné obřady (19. kapitola) (13.10.2022)
Skřítek Kostelníček: Přijímání (18. kapitola) (10.10.2022)
Skřítek Kostelníček: Pozdravení pokoje (17. kapitola) (02.10.2022)
Skřítek Kostelníček: Otče náš (16. kapitola) (29.09.2022)
Kostelníček: Proměňování (15. kapitola) (22.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Svatý, Svatý (14. kapitola) (18.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Příprava hostiny (13. kapitola) (11.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Obětní dary (12. kapitola) (06.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Přímluvy (11. kapitola) (04.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Věřím v Boha (10. kapitola) (02.09.2022)
Skřítek Kostelníček: Kázání (9. kapitola) (30.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Žalm (7. kapitola) (23.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Maminka čte v kostele (6. kapitola) (21.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Odpuštění (5. kapitola) (18.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Oblečení pana faráře (4. kapitola) (11.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Kostelníček u varhan (3. kapitola) (08.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Skřítek u kropenky (2. kapitola) (06.08.2022)
Skřítek Kostelníček: Kája a Kostelníček (1. kapitola) (31.07.2022)
Vyřiďte siónské dceři (12. kapitola) (01.05.2022)
Stáří: Těšíme se (10. kapitola) (24.04.2022)
Vyřiďte siónské dceři (11. kapitola) (24.04.2022)
Stáří: Kdo by se třás (9. kapitola) (08.04.2022)
Vyřiďte siónské dceři (11. kapitola) (07.04.2022)
Stáří: Nemoc (8. kapitola) (20.03.2022)
Vyřiďte siónské dceři (10. kapitola) (13.03.2022)
Stáří: Osamělost (7. kapitola) (09.03.2022)
Vyřiďte siónské dceři (9. kapitola) (06.03.2022)
Vyřiďte siónské dceři (8. kapitola) (27.02.2022)
Stáří: Soužití s mladými (6. kapitola) (20.02.2022)
Vyřiďte siónské dceři (7. kapitola) (19.02.2022)
Vyřiďte siónské dceři (6. kapitola) (14.02.2022)
Vyřiďte siónské dceři (5. kapitola) (04.02.2022)
Stáří: Bůh ti dal tvář, ale usmívat se musíš sám (5. kapitola) (29.01.2022)
Vyřiďte siónské dceři (4. kapitola) (26.01.2022)
Vyřiďte siónské dceři (3. kapitola) (19.01.2022)
Stáří: Věda a stárnutí (4. kapitola) (16.01.2022)
Vyřiďte siónské dceři (2. kapitola) (12.01.2022)
Stáří: Můžeme se ještě změnit? (3. kapitola) (09.01.2022)
Vyřiďte siónské dceři (1. kapitola) (05.01.2022)
Stáří: Co je na stáří pěkného (2. kapitola) (02.01.2022)
(01.01.2022)
Stáří: Co je to stáří (1. kapitola) (22.12.2021)
Svatý zázraků (10. část) (18.12.2021)
Svatý zázraků a lásky (9. část) (27.11.2021)
Svatý zázraků a lásky (8. část) (21.11.2021)
Svatý zázraků a lásky (7. část) (07.11.2021)
Svatý zázraků (6. část) (10.10.2021)
Svatý zázraků a lásky (5. část) (16.09.2021)
Svatý zázraků a lásky (4.část) (12.09.2021)
Svatý zázraků a lásky (3. část) (26.08.2021)
Svatý zázraků a lásky (2. část) (24.08.2021)
Svatý zázraků a lásky (1. část) (22.08.2021)
| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 15. 07. 2024 | 663 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.