Nabízíme další kapitolu z brožurky
Pouť do Říma od A do Z, kterou napsali poutníci , sestavil Jan Peňáz a vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S.....
E jako Elenchi (italsky seznamy) zkušeností, které jsme získali při naší pouti
Jak se připravit: je potřeba mít podrobné mapy pro celou trasu, dobrý slovník pro každý jazyk, základní modlitby v řeči té země. Je dobré mít přiměřené jazykové znalosti, a hlavně mít jasno, proč vůbec na pouť jít!
Zkušenosti zdravotní- co nás potkalo a jak jsme to léčili: někomu se osvědčilo puchýře přelepovat, jiní zase tvrdili, že nejlepší bylo je propichovat. Odřené hrany bříšek na malíčcích obou nohou- zahojily se po mazání alpovou masáží. Puchýře zaviněné těsnou obuví - volnou obuv. Kuří oka- zalepovat náplastí. Otoky obou nártů- po dvou dnech pominuly díky mazání mastí z kaštanů. Bylo nutné rozstřihnout gumičky u ponožek. Bolesti chodidel vystřelující nahoru, způsobené prudkým chlazením nohou o přestávkách- být opatrný na chlad. Bolesti holenních kostí- mazat a trpět, po pár dnech se to trochu zlepší. Mravenčení v prstech, necitlivost prstů "klacky" v botě- vše trvá déle, čekat, až pomine samo. Opruzení- větrat, zasypávat, buničinu nebo alespoň složený toaletní papír mezi hýždě. Oteklé ruce na konci etapy- pomůže hůl nebo aspoň držet ruce nahoře na batohu. Do lékárničky si vzít náplasti s polštářkem i bez něho, jehlu, desinfekci, alpu a masážní krémy, jelení lůj, masti i tablety na bolest (Ibuprofen), šumivý aspirin a vitaminy, endiaron, zásyp na opruzeniny, kapky do očí, trochu alkoholu.
Zkušenosti s výbavou- oblečení a obutí: osvědčily se klobouky se šňůrou, volné kalhoty, trička s krátkým rukávem i tzv. termotrička, ponožky bez gumiček, teplý svetr, bermudy, pláštěnky bez rukávů. Boty je nejlepší mít dvoje nebo troje, ne klasické, ale sportovní, s odměkčenou podrážkou, dále sportovní opánky a pohodlné pantofle na odpočinek.
Další vybavení: lehké hole, ne delší, než je výška člověka, příruční batoh, blikající světélko na noc, kapesní svítilna, teplý spacák, který má otvírání i od nohou, aby se mohly v noci chladit. Mobilní telefon, nafukovací matračky. Dát se ostříhat nakrátko. Peníze na benzin, známky a pohledy, v Itálii také na drahý chleba, zeleninu a víno do vody místo šuměnek. Drobné upomínkové předměty, které bychom dávali na památku, znak naší jubilejní pouti, který bychom mohli nést, možná i malá vlaječka, poutnické kříže na krk.
Zkušenosti s putováním: nám se osvědčilo doprovodné vozidlo. Osvědčily se také polední přestávky s možností odpočinku. Je třeba si dopřát nejméně hodinu klidu k spánku po jídle. Když potřebujeme informaci od řidiče, musí na něho mávat jen jeden a s mapou v ruce, v noci i se světélkem na paži. Je dobré vycházet co nejdříve. Na cestu po silnicích se může vydat maximálně šest lidí, když se předpokládá ubytování naslepo s jedním autem. Pořád sebou nosit POP, to znamená: pláštěnku, oteplení (například svetr nebo teplou košili) a pití. Dbát na KVIST, to znamená: kalorie, vitaminy, stín a tekutiny. Nechodit v mokrých botách, hned si je vyměnit. Předem natrénovat po silnici několik denních etap po 35 km v botách, ve kterých se půjde.
Zkušenosti s jídlem a pitím: chleba vydržel jen dvanáct dní, perníky byly měkké i po těch pěti týdnech. Osvědčilo se: cibule jako zdroj vitaminů (dá se přidávat ke všemu), vločky, sušené ovoce, perníky a trvanlivé pečivo. Nádobí z umělé hmoty, ostrý nůž, větší hrnec na vaření, skládací stolek a sedačky. Lahve z umělé hmoty na nabrání pitné vody do zásoby.
Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk
25 Kč + poštovné na adrese:
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.
Náměstí 20,
Vranov nad Dyjí 671 03,
tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com