Nabízíme k přečtení další kapitolu z brožurky
Soužití či soužení? aneb milující ušlechtilá duše a bratr osel, kterou napsal P. Marek Dunda a kol. a před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S.....
Když vezmeme v úvahu toto naše rozdělení, že v každém člověku je milující ušlechtilá duše a bratr osel, pak je celkem zajímavé podívat se skrze tuto skutečnost na jiné události, se kterými se člověk setkává. Můžeme pohlédnout například na svatou zpověď. Některým lidem dělá dokonce těžkosti jít a přiznat před knězem své chyby. Z tohoto našeho pohledu toto můžeme vnímat trochu jinak. Kněz je vlastně "trenér" milující ušlechtilé duše. Ten ji povzbuzuje, napomíná a radí ji, jak správně vést bratra osla, aby z něho byl užitek. Pomáhají jí, aby ona sama byla tím, kdo v člověku vede každé rozhodování, aby se nevzdávala ve snaze o dobro a neustupovala před nesprávnými touhami bratra osla.
Ve svaté zpovědi přijde člověk za knězem, který zastupuje milosrdného a odpouštějícího Boha, a tehdy milující ušlechtilá duše jde přiznat, kdy ji bratr osel překonal či ušlápl. Z tohoto našeho pohledu je každý hřích ustoupením milující ušlechtilé duše. Jako by pozapomene na svoji lásku, šlechetnost a věrnost Pánu Bohu a nechá převážit některou nezdravou touhu bratra osla. A pak to skončí hříchem. Milující ušlechtilá duše cítí, že udělala chybu, že se nechala bratrem oslem převálcovat. Proto přichází ke svaté zpovědi za jejím trenérem, za knězem, a za svým Spasitelem Ježíšem Kristem, kterého kněz zastupuje. Jde svým způsobem požalovat na bratra osla, přiznat se ke své slabosti a nedůslednosti a poprosit o možnost nového začátku.
Lítost, která nejpodstatnější součástí u svaté zpovědi, může být vnímána jako bolest milující ušlechtilé duše nad tím, že pozapomněla dělat radost Pánu Bohu a spíše se nechala nachytat, když ji bratr osel poroučel. (31) Zpověď tedy může být vnímána jako porada milující ušlechtilé duše s trenérem a jako touha skrze vyznání, lítost a řádné předsevzetí dostat novou Boží milost pro další život s bratrem oslem. (32)
(31) Udělat hřích ale neznamená jen otročit svému tělu. Vedle překonávání pokušení, které je vedeno skrze naše tělo, bojujeme proti pokušení i ze strany světa a ďábla. V této studii však pro zjednodušení jenom u pokušení, které na člověka doléhá skrze pokušení těla. Více viz. Katechismus katolické církve, 391-395 a další.
(32) Mezi dětmi se ujalo následující heslo: "Bratře, osle, poslouchej, dobrá duše, poroučej!" Když je tomu naopak, hrozí nebezpečí hříchu.
Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk
10 Kč + poštovné na adrese:
Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.
Náměstí 20,
Vranov nad Dyjí 671 03,
tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com