Zajímavé

Poutníkem naděje: Budoucnost v naději (10. kapitola)

zdroj: www.pixabay.com, CCO Nabízíme k přečtení kapitolu z brožurky Poutníkem naděje, kterou napsal P. Martin Sedloň, OMI, kterou před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S....

Víš, ani se nedivím, že ti, kteří se domnívají, že křesťanství spočívá v krásných ozdobách, honosných bohoslužbách s mnoha svícemi a kadidlem, v hlubokém dojmu z posvátných chrámů..., že ti, kteří si myslí, že křesťanství spočívá v hojné účasti na mších a pobožnostech, že jeho síla závisí na vlivu křesťanů ve společnosti a spravedlivém postavení Církve ve státě, opravdu se nedivím, že tito lidé ztrácejí naději.

Nezlob se na mě, ale opravdu nesdílím všeobecný smutek a obavy věřících, že bude stále méně kněží, pak věřících a v důsledku stále víc zavřených kostelů. Mám velkou naději, že se přijde na to, jakou sílu má modlitba po domech. Sám jsem přesvědčen, že mé kněžské povolání vyklíčilo právě díky malým mším po bytech a po chatách během totality. Jsem přesvědčen, že Prozřetelnost nás skrze malá pokorná společenství, která se budou scházet, kde se dá, chce přivést k znovuobjevení podstaty křesťanství, v kterém nejde o honosné liturgie a velká bohoslužebná shromáždění, ale o lásku a odpuštění. První křesťané se scházeli v katakombách. A tam jeden vedle druhého v nehostinném, stísněném prostředí nahmatávali tajemství Ježíšovy tajemně přítomné obětující se lásky. Myslíš, že my, křesťané dnešní doby, potřebujeme něco jiného? Kritika poměrů z kazatelen a vytváření bojových šiků nás, myslím, lásce k nepřátelům příliš nenaučí. A k čemu je pak takové křesťanství?

Nemám rád to neustálé obviňování různých režimů, politických vlivů či konkrétních nepřátel Církve z toho, že jsou příčinou odklonu lidí od víry. Otázka víry či nevíry jde přece paradoxně úplně jinudy. Neříkám, že to vše nemá vliv, ale svatý Pavel jasně říká: „Kde se rozmnožil hřích, tam se ještě více rozmnožila milost.“ (srov. Řím 5,20) O toto se opři a také nebudeš propadat beznaději.

Řeknu ti jednu věc. Jsem přesvědčen, že kdyby v celé Evropě zůstal jediný duchovně živý křesťan, nebude to mít lehké, ale z Boží moci bude i křísit mrtvé. Bůh je tajemně spravedlivý. Neboj se a neztrácej naději. Čím víc my budeme ztrácet moc a pozice, tím víc ji bude projevovat On, Ten, který je a bude bez ohledu na to, jak to na světě vypadá.

Ptáš se mě, jestli přemýšlím o tom, zda budou zase jednou plné kostely věřících. Rád bych se mýlil, ale domnívám se, že ne. Moje naděje má před očima mnoho malých společenství po domech. Vidím domácí církve, jak to bylo u prvních křesťanů. Sem tam budou velká shromáždění a slavné liturgie, ale u nás v Evropě bude život Církve spočívat v prožívání hlubokého bratrství kolem Krista, který přijde zavřenými dveřmi, který přijde skrze putujícího kněze, který přijde tam, kde bude ze srdce očekáván. Který přijde se zvláštní silou tam, kde bude pozván skrze modlitbu dvou nebo tří v Jeho jménu.

Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 10 Kč + poštovné na adrese:
A.M.I.M.S. Náměstí 20, Vranov nad Dyjí 671 03, tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com

Poutník nadějeSdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 28. 07. 2022 | 323 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.