Co znamenají tato slova? Všichni školáci se na ně těší a s dychtivostí je očekávají. Znamenají pro ně zejména spoustu volného času, který lze využít hlavně pro své záliby. Mohou se jen tak povalovat u říčky či jezera nebo dokonce zápasit s vlnami slaných moří. Ve stínu temných hvozdů hledat houby anebo vyrazit na cestu kolem světa, ať s rodinou či kamarády. Popřípadě zažít dobrodružství pod stany uprostřed lesů a stát se součástí večerního posezení u táborových ohňů. Jsou to nezapomenutelné chvíle.
Co ale prázdniny nejsou?...Zamyšlení P.Vojtěcha...
Nejsou odpočinkem od života s Bohem ani časem k lenošení.
Nejsou prostorem pro mé sobectví ani příležitostí k ještě větší aktivitě na jiném poli.
Nejsou možností stihnout vše, co jsem během roku nestihl, ani časem k nepravostem.
Prázdniny by pro nás mohly být odpočinkem od práce, ale také zamyšlením nad tím , co děláme. Mohli bychom se uvolnit ze svých spěchů a přepjatostí, znovu se naučit vnímat krásu, naslouchat tichu a přírodě, vidět druhého a být jen tak s ním a pro něho, uslyšet Boha ve svém vlastním srdci a rozjímat o svém životě.
Prázdniny jsou také proto, aby si i naše unavené tělo mohlo odpočinout, abychom uvolnili své psychické síly a ve svém srdci udělali místo pro Boha a pro to k čemu nás vede. Kéž se opět naše unavené tváře rozzáří dětským žasem nad krásou přírody, kéž naši důležitost vystřídá bezstarostný chvalozpěv na Boha Stvořitele a Pána všech věcí, kéž nám prázdniny pomohou, äbychom se znovu a víc stali dětmi Božími.
Prožijem - li tyto prázdniny dobře, mělo by se na jejich konci objevit prázdno jiné, to které znovu s radostí vyplníme studiem nebo prací, obohaceni novými zkušenostmi, naplněni novým nadšením a snad i trochu prázdni sami od sebe.
(P.Vojtěch Kodet)