Druhá květnová neděle patří všem maminkám.
Poctu ženám – dárkyním života vzdávali již ve starém Řecku. První zprávy o předchůdci nynějšího Svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tehdy se tomuto dni říkalo Mateřská neděle nebo Neděle matek (Mothering Sunday) a slavil se na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tj. čtyřicetidenní postní období od Velikonoc). Myšlenka, aby se tento den oslavoval mezinárodně a pravidelně, vznikla na počátku 20. století.
Nejvíce se o oslavu Dne matek v bývalém Československu zasloužila Alice Masaryková. Ostatně není divu, protože její otec T. G. Masaryk na svou matku vzpomínal takto:
"Matka na mne měla větší vliv než otec... Matka byla chytrá a moudrá... Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu..."
Po únoru 1948 byl Den matek oficiálně nahrazen Mezinárodním dnem žen, i když v mnoha českých rodinách druhá květnová neděle jako Den matek neupadla v zapomnění.
Nejen v tento sváteční den by si každý měl připomenout úctu ke každodenní neviditelné péči matek o novou generaci, pěstovat smysl pro cenu dobrých vztahů mezi mužem a ženou a vytvořit ovzduší dobré vůle, které toto tisíciletí tolik postrádá.
Po listopadu 1989 se pomalu k této krásné oslavě maminek vracíme. A tak je tu příležitost pro děti a otce dát své mámě či manželce třeba kytičku.