Zajímavé

Poutníkem naděje: Setkání s nadějí (1. kapitola)

zdroj: www.pixabay.com, CCO Nabízíme k přečtení brožurku Poutníkem naděje, kterou napsal P. Martin Sedloň, OMI, kterou před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S....

Setkání s nadějí


Jak ti mám popsat naději, o kterou tu jde? Jsem si jist, že kdybych ji začal popisovat, vyšla by mi z toho Ježíšova matka Marie. Jak pere prádlo, trmácí se do Betléma, je potřísněná krví vlastního syna. Nakonec bych tě vzal do chrámu Zesnutí Panny Marie v Jeruzalémě, kde na jedné z ikon oslavený Ježíš drží svou matku jako dítě v náručí. Přesně tak, jak ona chovávala jeho. Je to naplnění té naděje, která ji doprovázela na její životní pouti. Vidíš tu zvláštní nesnadno zahlédnutelnou zář, která z ní celou dobu vychází?

Nemusím asi zdůrazňovat, že tu jde o nadpřirozenou naději, která je Božím darem. Ale je stejně tak důležité si uvědomit, že přijmout Boží dar je veliké umění, ke kterému máme sice všichni vrozený talent, nicméně je nesnadná cesta k tomu ho rozvinout. Naše přirozenost je vinou prvotního hříchu víc jak zkoprnělá. To jistě také zažíváš na každém kroku. O kráčení v naději to pak platí nejméně dvojnásob.

Je to několik let zpátky, co jsem se vracel ze svých měsíčních ignaciánských exercicií. Zastavil jsem se v našem provinčním domě ve Vídni. Šel jsem se podívat na televizi, na zprávy. Bylo tam mnoho záběrů z tehdy probíhajících masakrů ve Rwandě. Bylo to strašné. Snad to byl právě plod exercicií, té měsíční intimní blízkosti Bohu, ale já jsem opravdu měl, navzdor tomu, co jsem viděl, jasné a pevné vědomí srdce, že Bůh je tam přítomen. Nenechal se vyhnat. Naopak, byl tam přítomen zvlášť mocným způsobem. Nedokážu vyjádřit proč, ale vůbec mi ta rwandská situace nepřišla beznadějná, i když přirozený zrak zaznamenával jen úplnou beznaděj.

Ano. Naděje je paprsek, který spojuje nebe se zemí. Vstupuje otevřeným oknem víry a zprostředkovává teplo lásky. Naděje je opravdu důležitá pro hřejivý dotek, který dává zpřítomněná Boží láska.

Naděje je podobná pohledu na zataženou noční oblohu, který nahmatává hvězdy, které tam zavěsil Pán a Bůh. Ten pohled o nich jasně ví, i když zrovna nejsou vidět.

Nadpřirozená naděje neznamená věřit proti vší naději, že věci dopadnou tak, jak ty doufáš a jak si to představuješ. Nadpřirozená naděje znamená, že máš pokojné vědomí toho, že to můžeš úplně v klidu nechat všechno na Bohu. Že v jeho režii to dopadne úplně nejlépe. Ty udělej jen to, co můžeš a máš udělat.

Naděje je nejzákladnější projev pravé, živé víry.Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 10 Kč + poštovné na adrese:
A.M.I.M.S. Náměstí 20, Vranov nad Dyjí 671 03, tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com

Poutník nadějeSdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 01. 05. 2022 | 380 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.