Kontemplativní neboli rozjímavá modlitba není určena jen pro řeholníky, řeholnice.
Papež František nás vybízí k obohacení našeho duchovního života. Tuto katechezi pronesl Svatý otec při středeční audienci.
Podle Svatého otce je kontemplace „solí života", protože nám pomáhá následovat Ježíše na cestě lásky. Každý člověk má svůj „kontemplativní rozměr“, který je jako sůl, která dává chuť a potěšení našim dnům. „Můžete kontemplovat při pohledu na slunce, které vychází, nebo na stromy, jak se na jaře zelenají...při poslechu hudby nebo ptačího zpěvu, čtení knihy, před uměleckým dílem nebo mistrovským dílem, kterým je lidská tvář...“ Kontemplace ovšem není primárně aktivita, ale spíše způsob bytí.
Kontemplativní aspekt naší přirozenosti však vyžaduje proměnu srdce. „Být kontemplativní nezávisí na očích, ale na srdci. A zde přichází do hry modlitba jako akt víry a lásky, jako „dýchání“ našeho vztahu s Bohem.“ Modlitba podle něj očišťuje naše srdce a zaostřuje náš pohled, „což jí umožňuje uchopit realitu z jiného úhlu pohledu.“ Odkázal na slova arského faráře, sv. Jan Maria Vianneyho, že „kontemplace je pohled víry upřený na Krista.“ Všechno totiž pochází ze srdce, které si uvědomuje, že je na něj pohlíženo s láskou.
Papež František připomněl ještě další slova sv. Jana Maria Vianneyho, a to: „Já se dívám na něho a on se dívá na mne.“ Díky tomu si můžeme připomenout, že pro nejintimnější modlitbu není důležitý počet slov, ale stačí jediný pohled díky kterému si uvědomíme, že je svět obklopen velkou Láskou od které nás nic neoddělí. „Stačí jediný pohled...“ I Ježíš si vždy našel čas a prostor pro láskyplné společenství s Bohem Otcem.
Svatý otec následně varoval před upadnutím do starodávného pokušení vnímat kontemplaci jako opak akce a upozornil, že někteří duchovní mistři minulosti prosazovali toto dualistické chápání modlitby. „Ve skutečnosti v Ježíši Kristu, v jeho osobě a v evangeliu neexistuje žádný kontrast mezi kontemplací a akcí.“ Podle papeže jedinou velkou výzvou v evangeliu je následovat Ježíše na cestě lásky. To je vrchol a střed všeho.
Závěrem své katecheze zmínil papež František ještě sv. Jana od Kříže, jednoho z největších mystiků církve a mistrů kontemplativní modlitby, který říkal, že „malý akt čisté lásky je pro církev užitečnější než všechna ostatní díla dohromady.“ A Svatý otec dodal: „To, co se rodí z modlitby, a ne z domněnky našeho ega, to, co je očištěno pokorou, i když se jedná o skrytý a tichý skutek lásky, je největším zázrakem, jaký může křesťan učinit.“
Zdroj: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/210505papez-frantisek-kontemplativni-modlitba-je-undefinedpruvodce-po-ceste-laskyundefined?fbclid=IwAR2vumvOhByc4uKCFBFLQKBbXomuEXDXtUQOESRidy4mvdXx4khZFQmPTA8