Liturgický rok

Jiná moudrost

Na podzim Zamyšlení 23.neděle v mezidobí.
(Lk 14,25-33 )

Častěji jsem se setkal s tím, že dnešní evangelium někteří křesťané vnímají jako omluvu svého nezájmu o hlubší duchovní život.

...."Já na to nemám. Vždyť i Pán Ježíš říká, že si třeba porovnat náklady a to, co mám k dispozici. Teprve pak se mohu pustit do díla, když mám jistotu, že to zvládnu. A na to, abych byl Ježíšovým učedníkem, na to tedy nemám!"
Z pohledu moudrosti tohoto světa je to správné a jistě třeba takto smýšlet, když stavíme dům či bojujeme proti nepříteli z masa a kostí.


míchačka

Ale… text, kterým si mnozí omlouváme svůj nezájem o Boží věci, je ohraničen dvěma větami o tom, že pokud chceme být Ježíšovými učedníky, je třeba se vzdát všeho, o čem si my myslíme, že nám to umožní lépe žít pro Boha.
Někteří si myslí, že na to potřebují lepší vzdělání, jiní, že jsou příliš prostí, další, že na takové věci nemají čas, protože si myslí, že musí číst kopu knih a chodit na velké setkání…
Čím se omlouváš ty?

V seznamu svatých najdeme lidi, kteří neuměli ani číst, ani psát, kteří byli zcela prostí a nevzdělaní, kteří byli zavaleni prací a neměli žádný volný čas… Ale stali se svatými.
Jak to dokázali?
Byli s Ježíšem. A to můžeš i ty. Důležité je tvé rozhodnutí. Pokud řekneš Ježíši, že chceš být jeho učedníkem, že tuto svou touhu pokládáš na nejdůležitější ve svém životě, buď si jistý, že ti ji vrchovatě splní.

Nemám ponětí, jak. Vím, jak vedl a stále vede mě, viděl jsem a stále vidím druhé, které učí, ale vždy je to přiměřeně jejich povaze, způsobu života, povolání, prostředí, ve kterém žijí.


Hodov 2015

Tuto neděli Pán Ježíš totéž nabízí tobě. Neříkej si, že to není pro tebe, že na to nemáš čas.
Zvaž, čeho se můžeš (a možná i musíš, protože je to něco špatného) vzdát a udělej krok ve víře. Možná tě oslovil někdo s nabídkou společné modlitby. Možná tě kněz vyzval začít číst Písmo… To vše mohou být Ježíšova pozvání stát se jeho učedníkem.

Neříkej, že na to nemáš, protože pokud tě Ježíš k něčemu volá, jistě ti k tomu dává i vše potřebné, abys to zvládl. S ním, ne vlastními schopnostmi.


modlitba

Zkus se dnes vrátit k četbě z Knihy moudrosti. Je jako ušité k tématu dnešního evangelia. Říká, že moudrost zachránila člověka. A i ty můžeš být moudrý, pokud zanecháš všechno, co máš, na co se spoléháš a budeš se učit spoléhat na Ježíše.
Apoštol Pavel je toho skvělým příkladem. Asi všichni kolem něj zírali v němém údivu, když zběhnutého otroka Onezima posílal zpět k jeho pánovi Filemonovi.
Ale Pavel měl Kristovo smýšlení. A to se radikálně liší od smýšlení světa.
Tím by se měl vyznačovat každý křesťan.

Máš Kristovo smýšlení? V čem se dnes projeví?

Jeden moudrý člověk, když musí hodnotit jednání druhých, občas používá rčení: „Byl to veliký krok, bohužel ale špatným směrem.“

Dělejme kroky tím správným směrem – do Boží náruče....náruč Boží

( PJR )Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 04. 09. 2016 | 1168 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.